wtorek, 2 marca, 2021

Minister Puda poparł wypłatę całości emerytury!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Całkiem niedawno pisaliśmy o problemach rolników w podeszłym wieku, którzy w skutek braku zdeklarowanych następców decydują się, mimo nabycia uprawnień emerytalnych KRUS, dalej prowadzić swoje gospodarstwa. Przypomnijmy też, że zgodnie z obecnymi przepisami skutkuje to niemożnością korzystania z pełnej emerytury. Do sprawy ustosunkował się już wcześniej m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który w specjalnym piśmie wyjaśnił Krajowej Radzie Izb Rolniczych, że emerytura KRUS dla rolników dzieli się na dwie składowe: składkową i udzielaną przez państwo. A wypłata tej drugiej składowej ściśle uzależniona jest od zaprzestania prowadzenia gospodarstwa. Mało tego! Mechanizm ten zgodnie z ministerialnymi założeniami, pobudzać miał wymianę pokoleń w gospodarstwach. Niestety w żaden sposób nie rozwiązywało to problemów rolników bez następców. Być może więc teraz pojawiła się duża szansa na przełom w tej sprawie.

Zmiana w ustawie o gospodarstwach 

Nadzieję na to daje inicjatywa związkowców z NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność i zapewnienia Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy podczas wtorkowego (26 stycznia br.), spotkania z Prezydium Zarządu NSZZ Solidarność RI. 

W trakcie tego spotkania kierownictwo NSZZ RI „Solidarność” przekazało ministrowi swój autorski projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. 

W odpowiedzi Minister Grzegorz Puda poinformował, że zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej obecnie ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w której umieszczone zostaną także i inne zapisy dotyczące wsparcia dla małych i średnich gospodarstw. Projekt ustawy o gospodarstwach jest obecnie w fazie zaawansowanych przygotowań. Następnie  czeka go sejmowo-senacka ścieżka legislacyjna. Nie mniej jednak, zmiana w podejściu Ministerstwa Rolnictwa do tego tematu jak widać już nastąpiła. Więcej informacji na temat obecnego stanu prawnego dotyczącego emerytur KRUS znaleźć można w naszym tekście pt.: „Czy Minister Puda zrozumiał pytanie?” (publ. 24 stycznia br.)

Źródła: NSZZ RI Solidarność, MRiRW
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,237FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,340SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły