czwartek, 4 marca, 2021

Krótki nabór na pomoc ASF

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak bumerang, podczas dzisiejszej (4 grudnia br.) konferencji prasowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy  powrócił temat: „Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń ASF”. W tym przypadku Agencja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dała rolnikom niespełna tydzień na wypełnienie dokumentacji i wniosków. 
Natomiast termin naboru upłynął 1grudnia br. 

Rolnikom nie dano czasu 

W efekcie wielu rolników, z uwagi na konieczność zgromadzenia wymaganej dokumentacji, nie miało szans na udział w tej formie wsparcia. Otwarcie też wyrażano rozczarowanie tą sytuacją. 
W efekcie Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała pytanie do Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy z oczekiwaniem wyjaśnienia sprawy.  Minister Grzegorz Puda ustosunkował się do tej kwestii następująco: 

– Rzeczywiście odnotowaliśmy niewielkie zainteresowanie tym naborem, dlatego podjąłem decyzję że podejmę działania zmierzające do tego by rolnicy którzy nie mieli szans na udział w tej formie wsparcia a ponieśli udokumentowane straty związane z ASF i wprowadzeniem strefowych obostrzeń, zyskali możliwość wnioskowania o przywrócenie terminów. 

Minister Rolnictwa Grzegorz Puda poinformował również o tym, że jego działania zmierzać będą do powiększenia budżetu na tę formę wsparcia o 65 milionów złotych do ogólnej kwoty 119 milionów. Natomiast nowy nabór nastąpi z początkiem przyszłego roku.  
 
Źródło i foto: MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Ostatnie chwile z ciepłym powietrzem [POGODA]

Już w nocy na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum niebo szczelnie zakryją chmury z niewielkimi opadami mżawki. Temperatura spadnie tutaj nad ranem do...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły