wtorek, 26 stycznia, 2021

Kontrole w gospodarstwach nie zostaną zawieszone

-REKLAMA-

Jest odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie możliwości zawieszenia przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 z uwagi na obostrzenia dotyczące COVID-19 i na sytuację epidemiologiczną w Polsce.

W odpowiedzi na wątpliwości wielu środowisk rolniczych związanych z bezpieczeństwem – możliwością zarażenia się rolników lub pracowników Agencji podczas kontroli w gospodarstwach rolnych, MRiRW informuje, że z uwagi na treść art. 68 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 kontrole na miejscu w zakresie wymogów lub norm zasady wzajemnej zgodności dotyczą 1% całkowitej liczby beneficjentów (rolników) otrzymujących unijne płatności. 

Zmniejszenie nie jest niezależne

Natomiast zgodnie z art. 9 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2020/532 w związku ze środkami wprowadzonymi w celu walki z pandemią COVID-19, państwa członkowskie mają możliwość zmniejszenia poziomu kontroli na miejscu z 1% do 0,5% w odniesieniu do wniosków składanych w 2020 r. Jednakże, zmniejszenie to nie dotyczy poziomów kontroli wynikających z innych przepisów sektorowych (np. w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt).

Brak możliwości manewru

Zmniejszenie poziomu kontroli zasady wzajemnej zgodności w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt byłoby zatem możliwe jedynie w przypadku zmniejszenia poziomu kontroli urzędowych w innych wyżej wymienionych zakresach, a te w tym roku nie będą już podlegały zmianom. Istnieje też ogólnie możliwość innego doboru terminów kontroli, ale na obecnym etapie (bliski koniec roku) i to nie jest już możliwe. 

Zawieszenie niezgodne z prawem

MRiRW swoje wyjaśnienia podsumowuję następująco: 

„Zatem odnosząc się do kwestii zawieszenia przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 roku należy stwierdzić, iż w świetle powyższych przepisów stanowiłoby to naruszenie prawa, co w konsekwencji miałoby m.in. negatywny wpływ na otrzymywane przez beneficjentów płatności”. 

Źródło: MRiRW i KRiR
Foto Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Powieje w centrum, na wschodzie i południu [POGODA]

W poniedziałek miejscami na wschodzie kraju spadło nawet ponad 25 cm śniegu. W nocy w całym kraju chwyci przymrozek. Na wschodzie do -2/0 stopni....

Od pola do stołu bez tajemnic?

Już w tym tygodniu: 28-29 stycznia br. Komisja Europejska organizuje spotkanie on-line (przez internet) dla podmiotów rolnych zainteresowanych składaniem propozycji programów informacyjnych i promocyjnych...

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy...

Śledź nas

20,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,160SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły