poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Kontrole w gospodarstwach nie zostaną zawieszone

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jest odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie możliwości zawieszenia przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 z uwagi na obostrzenia dotyczące COVID-19 i na sytuację epidemiologiczną w Polsce.

W odpowiedzi na wątpliwości wielu środowisk rolniczych związanych z bezpieczeństwem – możliwością zarażenia się rolników lub pracowników Agencji podczas kontroli w gospodarstwach rolnych, MRiRW informuje, że z uwagi na treść art. 68 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 kontrole na miejscu w zakresie wymogów lub norm zasady wzajemnej zgodności dotyczą 1% całkowitej liczby beneficjentów (rolników) otrzymujących unijne płatności. 

Zmniejszenie nie jest niezależne

Natomiast zgodnie z art. 9 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2020/532 w związku ze środkami wprowadzonymi w celu walki z pandemią COVID-19, państwa członkowskie mają możliwość zmniejszenia poziomu kontroli na miejscu z 1% do 0,5% w odniesieniu do wniosków składanych w 2020 r. Jednakże, zmniejszenie to nie dotyczy poziomów kontroli wynikających z innych przepisów sektorowych (np. w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt).

Brak możliwości manewru

Zmniejszenie poziomu kontroli zasady wzajemnej zgodności w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt byłoby zatem możliwe jedynie w przypadku zmniejszenia poziomu kontroli urzędowych w innych wyżej wymienionych zakresach, a te w tym roku nie będą już podlegały zmianom. Istnieje też ogólnie możliwość innego doboru terminów kontroli, ale na obecnym etapie (bliski koniec roku) i to nie jest już możliwe. 

Zawieszenie niezgodne z prawem

MRiRW swoje wyjaśnienia podsumowuję następująco: 

„Zatem odnosząc się do kwestii zawieszenia przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 roku należy stwierdzić, iż w świetle powyższych przepisów stanowiłoby to naruszenie prawa, co w konsekwencji miałoby m.in. negatywny wpływ na otrzymywane przez beneficjentów płatności”. 

Źródło: MRiRW i KRiR
Foto Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,700FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły