poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

NIK pyta o sens istnienia spółki ELEWARR

spot_img

Spółka ELEWARR powstała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przez pewien czas była potentatem na rynku skupu i sprzedaży nasion, zbóż i pasz. Niestety obecnie, Najwyższa Izba Kontroli podsumowując swoją kontrolę, która prowadzona była od stycznia do kwietnia 2020 r. i dotyczyła sposobu funkcjonowania i kondycji finansowej Spółki w latach 2017-2020, doszła do bardzo smutnych wniosków. Przy okazji kontroli pod lupę wzięto też nadzór właścicielski sprawowany nad ELEWARR-em przez Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa.

Potentat okresu przejściowego?

Przypomnijmy: Spółkę ELEWARR utworzono w 1992 dla  zarządzania elewatorami zbożowymi przejętymi przez Agencję Rynku Rolnego. Celem przedsięwzięcia było także stabilizowanie rynku zbóż i rzepaku i zabezpieczanie  powierzchni magazynowych w ramach centrów interwencyjnych skupu zbóż. W kolejnych latach ELEWARR należał do czołówki w kategorii podmiotów rynku skupu i sprzedaży hurtowej zbóż, nasion i pasz oraz magazynowania i przechowywania zbóż i rzepaku. Niestety pojawienie się w Polsce poważnych komercyjnych konkurentów, otwarcie światowych rynków i akcesja naszego kraju do Unii Europejskiej, fatalnie odbiło się na sytuacji tego podmiotu.

Wyprzedaż zamiast naprawy?

We wnioskach z podsumowanej właśnie kontroli, NIK stwierdza  jednoznacznie, że wyniki finansowe Spółki świadczą o nie najlepszym zarządzaniu i nadzorze sprawowanym przez KOWR. W raporcie Izby czytamy też, że w obliczu pogarszających się wyników spółki nie podejmowano odpowiednich działań naprawczych. Natomiast działania właściciela spółki ograniczyły się jedynie do: zatwierdzenia sprawozdań finansowych i z działalności Zarządu, do udzielania zgody na sprzedaż kolejnych aktywów trwałych i do przekazywania zysku netto na pokrycie strat. Z raportu NIK wynika też prognoza świadcząca o tym, że utrzymując obecny schemat działania Spółki – w tym wysokość osiągniętego zysku w ostatnim roku obrotowym – można przyjąć, że strata netto za rok 2017/2018 zostałaby pokryta dopiero po 17 latach działalności spółki. 

Problemy z wyborem zarządu 

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła także, że w 2018 roku p.o. dyrektora generalnego KOWR powołał trzech nowych członków zarządu niezgodnie z przepisami prawa i bez przeprowadzenia przez Radę Nadzorczą ELEWARR postępowań konkursowych. O nieskutecznym nadzorze zarządu spółki świadczyć mogą również nieprawidłowości przy sprzedaży towarów przez ELEWARR. Jako przykład NIK podaje że: ELEWARR oddział w Gądkach zawarł dwie umowy sprzedaży pszenicy z odroczoną płatnością, której nie uregulowano. W ocenie Izby nieefektywne i nieskuteczne były także działania w zakresie skupu i przechowywania zbóż oraz rzepaku. 

ELEWARR się broni

Dodajmy, że NIK już podczas poprzednich kontroli wskazywał na utratę przez ELEWARR kluczowej roli w stabilizacji rynku zbóż i rzepaku. Obecnie NIK zalecił m.in. Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzmocnienie nadzoru nad KOWR w tej kwestii. Najwyższa Izba nie unika też sugestii związanych z rozważeniem sensowności dalszego funkcjonowania Spółki. Obecne władze ELEWARR-u nie składają jednak broni. Świadczyć o tym może obszerny komunikat opublikowany na stronie internetowej firmy w którym nie tylko omówiono kolejne części raportu NIK, ale też pojawiają się tam wątpliwości dotyczące sposobu przeprowadzenia kontroli przez tę instytucję. 

Komunikat kierownictwa Spółki kończy się natomiast następującą frazą: 

„Spółka informuje, że pod aktualnym zarządem uzyskała dodatni wynik finansowy zarówno w roku obrotowym 2018/19 (0,93 mln zł) jak i w 2019/20 (1,676 mln zł). Wstępne prognozy, na dzień dzisiejszy, dotyczące wyniku Spółki na bieżący rok obrotowy są również pozytywne.”


Źródła: NIK, Spółka ELEWARR
Foto: Wikipedia 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x