środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Ministerstwo uspokaja rolników

spot_img

– 31 grudnia bieżącego roku zakończy się okres przejściowy związany z tak zwanym „Brexitem” czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – mówił podczas dzisiejszej (26 listopada br.) konferencji prasowej Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Kończą się też negocjacje dotyczące umowy regulującej handel między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Jeszcze nie wiemy czy obowiązywać będą cła w wymianie handlowej, czy też nie. Nie znamy także wielu szczegółów przyszłych regulacji. Nie mniej jednak Ministerstwo Rolnictwa wraz z współpracującymi instytucjami, już teraz prowadzi szeroką akcję informacyjną. Chcemy jak najlepiej przygotować naszych rolników i przedsiębiorców do zmian. Szczególnie, że Wielka Brytania należy do czołówki odbiorców polskich produktów rolno-spożywczych, a ich wywóz z Polski do tego kraju, od stycznia do sierpnia bieżącego roku, osiągnął wartość 1 miliarda 900 milionów euro i mimo pandemii koronawirusa odnotował 6-cio procentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. 

W oczekiwaniu na umowę

Umowa handlowa powinna zostać wynegocjowana i podpisana jeszcze przed końcem bieżącego roku. Ma ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Od stycznia do lipca przyszłego roku stopniowo wdrażane będą zmiany zmierzające do tego by wymiana handlowa UE z Wielką Brytanią w zakresie obrotu materiałami pochodzenia rolniczego i hodowlanego, a także żywymi zwierzętami,   prowadzona była na ogólnych zasadach takich jak z innymi państwami spoza UE (zw.: „Państwami trzecimi). Konsekwencją będzie tego stopniowe wprowadzenie m.in. nowych świadectw weterynaryjnych, świadectw zdrowia, świadectw fitosanitarnych. Dojdzie też do zniesienia swobodnego przepływu towarów i usług oraz wprowadzenia kontroli granicznych. Konieczna też będzie organizacja tzw. mostu lądowego między należącą do Wlk. Brytanii Irlandią Północną a pozostająca w Unii Republiką Irlandii.

ASF, ptasia grypa i inne choroby

Wszystkie wymienione wyżej sprawy wymagają jeszcze doprecyzowania. Podobnie jest z kwestiami dotyczącymi ochrony zwierząt i roślin przed chorobami. Jeśli np. Zjednoczone Królestwo nie uzna unijnej regionalizacji, to w przypadku stwierdzenia ptasiej grypy, ASF lub innych możliwych zjadliwych chorób, lokalnie (czyli w konkretnych regionach UE nimi dotkniętych), Wlk. Brytania może wprowadzać zakazy dotyczące całej Unii. 

Zaostrzeniu ulec mogą też przepisy i kontrole dotyczące chorób takich jak wścieklizna czy tasiemczyca, do których to Wlk. Brytania jako kraj wyspiarski przykłada dużą wagę. Wiązać się to będzie np. z koniecznością prowadzenia poprzedzających przyjazd do Wlk. Brytanii badań weterynaryjnych, co pociągnie za sobą koszty a także znacząco przedłuży czas oczekiwania na wjazd do tego kraju. 

Poczekajmy na konkrety

– Nie popadajmy jednak w pesymizm – podsumowuje Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik. – Negocjacje z Wielką Brytanią cały czas trwają. Obydwie strony mają świadomość znaczenia wartości ich rynków. My natomiast dokładamy wszelkich starań by przepływ informacji był stały i konkretny. Zapraszamy rolników i przedsiębiorców zainteresowanych wymianą handlową z Wielką Brytanią do śledzenia zakładek tematycznych na stronach naszych instytucji, a także do zadawania pytań naszym specjalistom. Przygotowaliśmy też broszury.

MRiRW, GIW, GIORIN i inne        

Podczas poniedziałkowej konferencji  poniedziałek, 23 listopada 2020 r., Sekretarzowi Bartosikowi towarzyszyli: dr lek. wet. Bogdan Konopka Główny Lekarz Weterynarii, Andrzej Chodkowski Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Andrzej Romaniuk Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Paweł  Wyszyński Zastępca Dyrektora Departament Interwencji Rynkowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 


Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x