wtorek, 9 marca, 2021

Kolejne ogniska ptasiej grypy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przekazał najnowsze informacje o potwierdzeniu kolejnych ognisk ptasiej grypy w Wielkopolsce.

 

Radłów i Słaborowice

Ognisko tej choroby wykryto w miejscowości Radłów w powiecie ostrowskim, Tam, właściciel gospodarstwa utrzymywał 150 sztuk drobiu. Wcześniej w Radłowie odnotowano już występowanie ptasiej grypy podtypu H5N8.
Kolejny przypadek dotyczy miejscowości Słaborowice w powiecie ostrowskim, gdzie uprzednio również potwierdzono występowanie choroby. Miejscowy hodowca posiadał 120 sztuk drobiu.

Natomiast jeszcze większych rozmiarów ognisko wykryto w miejscowości Zapust, w powiecie szamotulskim. Tam rolnik hodował 40 tys. indyków.

 

Sytuacja w Wielkopolsce

Obecną sytuację w Wielkopolsce zalicza się do poważnych. Władze administracyjne i weterynaryjne podejmują szereg niezbędnych działań zmierzających do zwalczenia choroby. Ponawiane są również apele do hodowców i mieszkańców obszarów rolniczych o bezwzględne zachowanie zasad bioasekuracji oraz o bezzwłoczne zgłaszanie niepokojących zachowań i objawów u ptactwa.

 

Strupice w woj. dolnośląskim

Kolejne ognisko nr 2020/11 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 219 sztuk drobiu różnych gatunków (91 kur niosek, 41 brojlerów kurzych, 17 gęsi, 70 kaczek) oraz 326 gołębi i 4 papugi. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Strupice, w gminie Chojnów, w powiecie legnickim, w województwie dolnośląskim. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków – czym pisaliśmy już wcześniej TUTAJ.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: WUW, GIW

Ptasia grypa: Kuba ogranicza import polskiego drobiu

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Kto powinien dostać dopłaty?

- Jeśli rolnik stale zamieszkuje w gospodarstwie, utrzymuje hodowlę w określonej liczbie minimalnej, dochód z gospodarstwa stanowi określone minimum jego dochodów (np. 25%) i...

Kukurydza najdroższa od 8 lat. Ile płacą w kraju?

Po delikatnych korektach na giełdach w Chicago i Paryżu stawki za kukurydzę kolejny raz poszybowały w górę. Ile może zboże? Po ostatnich miesiącach można...

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły