piątek, 5 marca, 2021

Jesienna zawierucha w dzień i przymrozki nocą

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W pogodzie nastała jesienna zawierucha. Na wybrzeżu sztorm, który w nocy znacznie nabierze na sile. W górach wieczorem zacznie sypać śnieg i chwyci mróz.

Przed nami bardzo wietrzna noc. W okolicy Ustki, Darłowa, Łeby, Krynicy Morskiej wiatr rozpezi się do 100 km/h. Wiać ma z północnego zachodu co zaowocuje cofką na rzekach i zalaniem plaż. Zagrożone są Żuławy i mierzeje Wiślana- ze wzgledu na podtopienia i niszczący wiatr. W głębi lądu powieje do 70-80 km/h. Taki wiatr w połączeniu z drzewami na których jest dużo liści może powodować wiatrołomy w drzewostanie. W nocy nasili sie efekt morza na wysokości Elbląga, Malborka, Iławy, Gdańska, Tolkmicka- tutaj nocą możliwe będą burze z drobnym, gęstym gradem, krupą śnieżną i burzami. Spadnie tutaj do 10-20 milimetrów deszczu. Przelotnie, słabo, do 0-3 milimetrów popada na całej północy, południu i wschodzie kraju. W centrum kraju oraz  na zachodzie tylko z wieczora możliwe opady, natomiast w nocy sucho. W górach śnieżyce- w szczytowych partiach Tatr spadnie do 2-7 centymetrów śniegu. Temperatura w nocy zatrzyma się na poziomie +5/+8 stopni.

W ciągu dnia sucho i dużo słońca na południu i zachodzie kraju. Sporo słońca także w centrum, choć tutaj- im bliżej wschodu i północy tym większa jest szansa na przelotne opady gradu i deszczu. Maksymalnie spadnie do 1-3 milimetrów deszczu. Więcej przelotnych opadów deszczu na północy i wschodzie- tutaj spadnie od 0 do 5 milimetrów deszczu. Najwięcej deszczu, gradu, krupy śnieżnej i burz na wybrzeżu środkowym, wschodnim oraz na Żuławach- tutaj szczególnie do południa ma bardzo często padać- punktowo napada nawet kolejne 15 milimetrów. Po południu to słońce zdominuje niebo a opady będą coraz rzadsze.

Do południa w całym kraju silnie powieje. Porywy na południu i zachodzie osiągną do 40-60 km/h; w centrum do 75-80 km/h; na północy do 90 km/h, a na wybrzeżu wschodnim- w okolicy Krynicy Morskiej, Ustki, Łeby może dmuchnąć nawet około 105 km/h. Po południu wiatr osłabnie o około 10-25 km/h.

Zimno. Najcieplej na suchym i pogodnym zachodzie i południu +16 stopni. W centrum i na wschodzie +13/+14 stopni. Najchłodniej na Żuławach, Warmii, wschodzie Kujaw, północy Mazowsza +11/+12 stopni.

Dziś można już wyznaczyć dokładne poranki z przymrozkami. Będzie to piątkowy poranek oraz sobotni poranek. W czwartek blisko do przymrozku będzie na zachodzie i południu kraju- odnotujemy około +3/+5 st. W piątek i w sobotę najzimniejsza noc wystąpi od Kaszub po Podlasie, Łódzkie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Podkarpackie, gdzie temperatura spadnie do około 0/+1 stopnia w zastoiskach i do +2/+4 stopni na pozostałym obszarze. Przy gruncie około -2/0 stopni.

Tekst przygotował: Łukasz Sieligowski

Źródło mapy: pogodynka.pl

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Czy to będzie kolejny socjał?

Grupa pn. #HodowcyRazem zrzeszająca 7 największych krajowych organizacji branży hodowlanej odniosła się do założeń konsultowanego właśnie rządowego projektu Krajowej Strategii Rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły