sobota, 27 lutego, 2021

Polskie gospodarstwa agroturystyczne nie spełniają oczekiwań „miastowych”

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Agroturystyka miała być jednym ze sposobów na rozwój gospodarstw rolnych w obecnych warunkach ekonomicznych. Zdaniem środowisk rolniczych, w swym podstawowym sensie, agroturystyka miała być działalnością usługową świadczoną przez rolników w oparciu o potencjał ich gospodarstw.

Tak jak się żyje na wsi

Powszechną zasadą miało być gospodarstwo rolne oferujące gościom nie tylko możliwość zakwaterowania, ale też uczestnictwo w codziennym życiu – zajęciach gospodarzy, w kontakcie ze zwierzętami, lokalną, świeżą i zdrową żywnością oraz walorami krajobrazu, ziemi, powietrza i wody.
Niestety, rolnicy zainteresowani tą formą działalności, zauważają że często pod pojęciem: „agroturystyki” kryje się bardzo uboga oferta związana z atrakcjami, a często tylko i wyłącznie nocleg.
Rodzi to rozczarowanie nie tylko ze strony rolników chcących wypracować dobrą markę dla branży, ale też mieszkańców ośrodków miejskich, którzy z uwagi na swoje wcześniejsze rozczarowania, wybierają dziś inne formy wykorzystania wolnego czasu.

Wniosek o ustalenie wytycznych

Reakcją na ten problem jest wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie ścisłych regulacji prawnych dotyczących pojęcia działalności agroturystycznej łącznie ze stworzeniem wytycznych odnośnie tego: kto, w jakich warunkach i z jaką ofertą, może taką działalność prowadzić. Wniosek został już skierowany i teraz sprawa leży już w gestii resortu.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Dolnośląska Izba Rolnicza
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Ministerstwo Finansów o uldze inwestycyjnej

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,198FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły