czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Kolejne ogniska ASF – tym razem w lubelskim i lubuskim!

spot_img

Niestety nie kończy się pasmo niedobrych wiadomości dla producentów trzody chlewnej. Dziś, tj. 30 lipca br, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na obszarze Polski kolejnych: 16 i 17 w tym roku ognisk ASF. Decyzję podjęto na podstawie wyników badań laboratorium w Puławach.

Trzęsiny powiat zamojski

Ognisko ASF nr 16 – zlokalizowane zostało w gospodarstwie położonym w miejscowości Trzęsiny, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Utrzymywano tam 20 świń (9 prosiąt, 8 tuczników, 3 lochy). Ognisko położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Nietków powiat zielonogórski

Ognisko ASF nr 17 – wykryto w gospodarstwie położonym w miejscowości Nietków, w gminie Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie tym utrzymywano 19 świń (tuczników). Ognisko położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła już wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby. Działania podjęto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: OSP w Słubicach

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników