niedziela, 7 marca, 2021

Jak odkrycie gazu ziemnego na Morzu Czarnym wpłynie na sektor rolnictwa?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W sierpniu tego roku prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan ogłosił odkrycie największego w historii złoża gazu ziemnego na Morzu Czarnym. Statek wiertniczy Fatih odkrył 320 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego W przybliżeniu to trzykrotność zasobów gazu w całej Polsce. Spore złoża pozwoliłyby na wypełnienie potrzeb gazowych Turcji przez 7-10 lat przy stałej konsumpcji. Dodatkowo umożliwiłyby uniezależnić się od głównych importerów energii na rynku tj: Rosja, Iran oraz Azerbejdżan i rozwinąć się na rynkach zbytu.

Miliard przeznaczony na produkcję nawozów

Co roku Turcja importuje 45-50 miliardów metrów sześciennych gazu. Około 1 miliarda importowanego gazu jest przeznaczane na produkcję nawozów.  Prezydent kraju kładzie wielkie nadzieje w odkrytych zbożach, ponieważ pozwoli to na pozbycie się znaczącej zagranicznej zależności w zakresie surowców gazu ziemnego.

Kiedy będzie wydobywany gaz ziemny?

Prezydent Recep Tayyip Erdogan, w sierpniu przekazał informację, że docelową datą będzie rok 2023. Niestety panująca obecnie zaogniona sytuacja między Grecją a Turcją może wpłynąć na przesunięcie daty.

Czego możemy się spodziewać?

Sprzyjające warunki klimatyczne dają szeroki wachlarz możliwości tureckim uprawą i hodowlą. Ten zróżnicowany krajobrazowo kraj posiada jedne z największych obszarów ziemi uprawnej na świecie. Aż 35,5% powierzchni kraju przeznaczone jest na produkcję rolną Dodatkowo z każdym rokiem poziom rolnictwa tureckiego przybliża się do standardów europejskich. Z racji tego, że Turcja jest jednym z pięciu największych światowych producentów m.in buraków cukrowych, owczego mleka i tytoniu. Od lat konkuruje z Polską w eksporcie drobiu i jaj (w 2019 udało się pokonać tureckiego lidera pod względem wolumenu produkcji) i dodatkowo ma szansę stać się liderem w eksporcie mleka. Nakłady przeznaczone na zakup importowanego gazu zostałyby na rynku krajowym zamiast trafiać do kieszeni konkurenta. Przełożyłoby się to na mniejsze koszty produkcji nawozów i co za tym idzie również mniejsze koszty hodowli roślinnej na rynku paszowym i konsumenckim. W wyniku tej zmiany Turcja mogłyby stać się znaczącym konkurentem na rynkach rolniczych.

Maria Chmal
źródło:https://www.tarimdanhaber.com/; forummleczarskie.pl
fot.: pexels.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Dawno nie widziane obniżki zawitały na rynek wołowiny

W minionym tygodniu ceny byków poszły w dół.  Stabilną pozycję udało się utrzymać jedynie za krowy. Na spadki cen wpłynęły między innymi duże dostawy bydła...

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły