sobota, 6 marca, 2021

Inwestycje na obszarach Natura 2000

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Do 30 grudnia br. trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000″ z dofinansowaniem z unijnych funduszy w ramach PROW na lata 2014-2020. 

Nawet 500 tysięcy złotych 

Refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (natomiast w przypadku młodego rolnika – 60 proc.). Limit pomocy przypadający na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 500 tys. zł.
Wysokość wsparcia zależy od rodzaju realizowanej inwestycji. W przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub adaptacji innych budynków na budynki inwentarskie można otrzymać maksymalnie 500 tys. zł.
Natomiast w przypadku realizacji pozostałych inwestycji, np. zakupu maszyn do utrzymania trwałych użytków zielonych, urządzeń do pojenia zwierząt czy przechowywania pasz można ubiegać się o wsparcie do 200 tys. zł.

Uprawnienia od 1 hektara 

O tę formę wsparcia może się ubiegać rolnik, jeżeli m.in. w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych
na obszarze Natura 2000 wynosi co najmniej 1 ha. Pomoc ma ułatwiać prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie z podwyższonymi standardami środowiskowymi obowiązującymi na tych cennych przyrodniczo terenach.

Wymagania względem inwestycji

Wsparcie przyznaje się na inwestycje, które przyczynią się m.in. do utrzymania i wykorzystania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000. Przy czym inwestycje te nie mogą negatywnie oddziaływać i stać w sprzeczności z celami ochrony obszaru Natura 2000. Nie mogą też być sprzeczne z działaniami ochronnymi prawnie ustalonymi dla obszaru Natura 2000 na którym jest położone gospodarstwo, a także wymogami, które ujęto w planach zadań ochronnych lub w planach ochrony (jeśli plany takie zostały ustanowione).

Wnioski i terminy

Nabór trwa do 30 grudnia 2020 r. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.


Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rozpogodzi się w całym kraju [POGODA]

Jedynie do północy przelotny śnieg spadnie miejscami w okolicy Olsztyba, Elbląga, Mławy, Gdańska, Suwałk. Temperatura nad ranem spadnie do -8/-4 stopni na wschodzie i...

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,530SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły