wtorek, 13 kwietnia, 2021

IGC zapowiada rekordowe zbiory zbóż w nowym sezonie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Analitycy Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w swojej marcowej prognozie na sezon 2021/22 podnieśli szacunki światowej produkcji zbóż do rekordowego poziomu 2,287 mld ton, w porównaniu do 2,224 mld ton w bieżącym sezonie. Cały wzrost produkcji powinien być jednak zagospodarowany przez rekordową konsumpcję (zbliżoną do zbiorów). Stąd IGC pozostawiła prognozę zapasów końcowych zbóż w nowym sezonie na niezmienionym poziomie 609 mln ton.

Jeszcze lepsza sytuacja na rynku pszenicy, ale bilans globalny kukurydzy powinien się pogorszyć w sezonie 2020/21.

IGC zwiększyła prognozę zbiorów pszenicy w przyszłym sezonie do rekordowych 789,6 mln ton, czyli o 15,4 mln ton więcej niż w tym sezonie (774,2 mln ton), ze względu na spodziewany wzrost zbiorów w Argentynie, UE (do 136,8 z 124,4 mln ton w 2020), na Ukrainie, w USA, w Chinach i Indiach. Analitycy IGC spodziewają się, że światowe zapasy pszenicy w sezonie 2021/22 wyniosą 304,3 mln ton, czyli o 12 mln ton więcej niż przewidywane na koniec tego sezonu (292,3 mln ton). W UE zapasy pszenicy powinny wzrosnąć do 11,9 z 10,4 mln ton w tym sezonie.

Zbiory kukurydzy w nowym sezonie szacowane są na rekordowe 1,193 mld ton, w porównaniu do 1,139 mln ton w tym sezonie. Kolejny już raz konsumpcja kukurydzy powinna przewyższyć zbiory i szacowana jest na rekordowe 1,203 mld ton. Oznaczać to będzie kolejny sezon z niższymi zapasami, które powinny spaść do 258 mln ton (268 mln ton na koniec sezonu 2020/21).

Powyższe prognozy wywierają presję spadkową na ceny pszenicy (zapasy wzrosną w nowym sezonie), ale są neutralne dla wysokich notowań kukurydzy (konsumpcja powinna przewyższyć produkcję).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: IGC

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły