niedziela, 11 kwietnia, 2021

IGC podniosła swoją prognozę zbiorów zbóż w tym sezonie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zwiększyła globalną produkcję zbóż w sezonie 2020/21 do rekordowych 2,216 mld ton, w porównaniu z 2,210 mld ton miesiąc wcześniej. W podobnym zakresie wzrosło oczekiwane spożycie ziarna, które przewyższy produkcję i wyniesie 2,210 mld ton. Zapasy zbóż na koniec tego sezonu pozostawiono na poziomie 611 mln ton, co oznaczać będzie spadek o 6 mln ton licząc rok do roku.

Wzrost produkcji zbożowej wynika z lepszych niż miesiąc wcześniej szacunków zbiorów pszenicy w Australii, Rosji i Kazachstanie.

Globalna produkcja pszenicy w tym sezonie (2020/21) prognozowana jest na rekordowe 773 mln ton, w porównaniu z 768 mln w raporcie z poprzedniego miesiąca. Konsumpcja również wzrosła do 756 mln ton z 753 mln, ale będzie znacznie mniejsza od produkcji. Eksport podniesiony został do 188 mln ton z 187 mln ton. Zapasy końcowe pozostały na niezmienionym poziomie 294 mln ton (+16 mln ton – r/r)

IGC skorygowała nieco w górę (+1mln ton) prognozę produkcji kukurydzy w tym sezonie (2020/21) do 1,134 mld ton. Prognozę zużycia zwiększono do 1,163 mld ton z 1,161 mld ton miesiąc wcześniej, a zapasy końcowe pozostały na niezmienionym poziomie 268 mln ton (-29 mln ton r/r).

Prognoza globalnej produkcji soi w sezonie 2020/21 została podniesiona o 1 mln ton do 360 mln ton. Prognozy dotyczące konsumpcji i zapasów pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 365 mln ton i 45 mln ton (-6 mln ton r/r).

Wstępna prognoza na kolejny sezon (2021/22) zakłada rekordową produkcję, konsumpcję i zapasy pszenicy. IGC oczekuje lepszych niż rok wcześniej zbiorów pszenicy w Europie, Afryce Północnej i Indiach, dzięki czemu produkcja może wzrosnąć do rekordowych 790 mln ton. Popyt na pszenicę powinien się też zwiększyć za sprawą wykorzystania paszowego przy niedostatecznej podaży kukurydzy i jęczmienia. Mimo to zapasy pszenicy powinny być większe na koniec nowego sezonu.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: IGC

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ulewy, śnieżyce zaatakują południe i wschód Polski [POGODA]

Nad Rosją zrobiło się już bardzo ciepło, które zablokuje wędrówkę frontu chłodnego idącego znad Niemiec na wschód Europy- front utknie na południu i wschodzie...

Nowe wytyczne Ministerstwa i GIS

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny ogłosiły ścisłe wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy tegorocznych pracach sezonowych w związku z...

Bardzo ciepła i słoneczna niedziela [POGODA]

Front, który w ciągu dnia psuł pogodę od Warmii po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską w nocy wycofa się nad Niemcy co się rzadko zdarza....

Śledź nas

21,688FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły