sobota, 6 marca, 2021

Głos Stacji Badawczej i OHZ PZŁ w sprawie ASF – nie obawiajcie się myśliwych!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ważny głos dotyczący zapisów zawartych w tzw. „Specustawie dotyczącej zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF)” zabrali pracownicy Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu (woj. Wielkopolskie), czyli ogólnokrajowych placówek naukowych zajmujących się min. introdukcją i opieką nad zwierzętami na obszarach rolniczych i leśnych.

 

Nie zamierzamy eksterminować dzików

– W uzgodnieniu z Kierownikami Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, zamieszczamy niniejszy komunikat. Dotyczy on terenów naszych obwodów łowieckich, czyli lasów w okolicach Czempinia, Słonina, Turwi, Rąbinka, Srocka, Bieczyn, Siernik i Będlewa. Mamy nadzieję, że podobnie rozsądnie zachowają się myśliwi w innych rejonach kraju – wyjaśnia Henryk Mąka, zastępca Kierownika Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. – Nie zamierzamy eksterminować dzików, jednak ze względu na znaczące szkody w uprawach rolnych oraz nakazy wynikające z zagrożenia ASF – prowadzimy zaplanowane odstrzały. Nie obawiajcie się też nas myśliwych – raczej nie jesteśmy tak straszni i nieodpowiedzialni jak nas kreują. Przekażcie to proszę swoim rodzinom, sąsiadom, znajomym i innym, którzy z różnych powodów bywają w lesie.

 

Nie będzie kar za spacery

Poniżej przytaczamy pełny tekst oświadczenia pracowników Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

„W związku z emocjonalnymi i straszącymi publikacjami niektórych środowisk i mediów jakoby za wstęp do lasu i na teren polowań groziły wysokie kary a nawet więzienie, pragniemy państwa uspokoić i wyjaśniamy:

  1. Zakończyliśmy sezon polowań zbiorowych i do listopada br. nie są one planowane, będą natomiast trwały polowania indywidualne,
  2. Nikt kto w naszych obwodach łowieckich, biegając, spacerując, zbierając grzyby lub wykonując uzasadnione czynności, znajdzie się przypadkiem w rejonie polowania lecz nie zamierza go utrudniać, nie będzie przez nikogo karany.
  3. Przewidziane prawem kary za utrudnianie lub uniemożliwianie leganie prowadzonych polowań dotyczą wyłącznie działań celowych – dopuszczają się tego jedynie zorganizowane grupy miejskich „ekologów”, którzy wchodząc z premedytacją na teren polowań narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych.
  4. Prosimy również nie obawiać się w przypadku usłyszenia strzałów gdyż w każdym polowaniu zwracamy dużą uwagę na bezpieczeństwo osób postronnych, które mogą się znaleźć w jego rejonie.
  5. Nie wierzcie Państwo emocjonalnym przekazom niektórych mediów czy środowisk a w razie wątpliwości pytajcie w Urzędzie Gminy lub bezpośrednio nas.”

Głos naukowców – praktyków

Powyższe oświadczenie sygnowano oficjalnymi nazwami Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Treść oświadczenia opublikowano wczoraj w mediach społecznościowych. Obserwowana dynamika udostępnień i komentarzy jest duża, co świadczy o wielkim zainteresowaniu tym tematem, szczególnie na obszarach wiejskich.
Dodajmy, że Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, to renomowany krajowy ośrodek naukowy, którego pracownikami są specjaliści z potwierdzonym w Europie naukowym dorobkiem.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: SB i OHZ ZG PZŁ w Czempiniu
Fot.: Pixabay

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,540SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły