sobota, 6 marca, 2021

Euro pomoc dla sektora wieprzowiny

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Polska znalazła się w grupie kilkunastu państw członkowskich Unii Europejskiej, które wspólnie wystąpiły z wnioskiem do Komisji Europejskiej o wprowadzenie środków pomocowych UE dla wsparcia sektora wieprzowiny, dotkniętego poważnymi spadkami cen, m.in. w wyniku ograniczeń związanych z COVID-19. Stało się to podczas wczorajszego (26 stycznia br.) wideo posiedzenia nieformalnej rady ministrów rolnictwa i rybołówstwa krajów członkowskich Unii Europejskiej AGRIFISH.

Sytuacja się pogarsza

– Na rynku wieprzowiny mamy do czynienia z bardzo trudną i pogarszającą się sytuacją. Polska wielokrotnie zwracała Komisji Europejskiej na to uwagę. ASF, COVID-19, a obecnie dodatkowo sezonowy spadek cen, wpływają bardzo negatywnie na sytuację unijnych producentów świń i na perspektywy dla tego sektora – mówił reprezentujący Polskę Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik.

Sekretarz Bartosik zaznaczył też, że w Polsce w styczniu br., w porównaniu do stycznia 2020 r., cena wieprzowiny była o prawie 42% niższa, co dobrze obrazuje skalę problemu i skłania stronę polską do poparcia wniosku do Komisji Europejskiej o wsparcie dla sektora wieprzowiny. 

Komisja nie wyklucza pomocy

W odpowiedzi Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski poinformował Ministrów, że KE  nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Komisarz Wojciechowski przyznał jednak, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

Janusz Wojciechowski przypomniał też, że w sektorze wieprzowiny występuje wiele problemów strukturalnych  takich jak wysoka koncentracja produkcji i bardzo różnorodna sytuacja w poszczególnych państwach członkowskich. 

– Dlatego tak trudno jest przygotować jedno kompleksowe rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim. Ale cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji i nie wykluczamy możliwości wykorzystania instrumentów rynkowych – podsumował temat KE Janusz Wojciechowski. Teraz wniosek ministrów trafi pod obrady KE. 
 
Źródło: MRiRW 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,570SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły