poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Dziewięć osób oskarżonych o działanie ze szczególnym okrucieństwem

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak poinformowała wczoraj (11 stycznia br.), Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce (woj. mazowieckie), wobec 9 osób sporządzono akty oskarżenia w sprawie dotyczącej m.in. znęcania się nad zwierzętami podczas uboju bydła w rzeźni w Kalinowie. 

Śledztwo związane było z informacjami przekazanymi przez stację telewizyjną TVN24, która w styczniu ubiegłego roku donosiła o nielegalnym uboju chorych krów w rzeźni w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. Ubój miał się odbywać w nocy i bez nadzoru weterynaryjnego.

Chore krowy cierpiały

W toku śledztwa Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce ustaliła m.in., że krowy transportowane do ubojni w Kalinowie były chore lub po ocieleniu. Miały też problemy z poruszaniem się. Zwierzęta podczas transportu układano jedne na drugich. A po dostarczeniu na miejsce wyciągano z samochodów za pomocą tzw. wyciągnika i lin przymocowanych do nóg lub rogów. Efektem było dodatkowe uszkodzenie ciał i cierpienie zwierząt. 

Nawet 10 lat więzienia

Na obecnym etapie ostrołęcka prokuratura zakończyła już  śledztwo w tej sprawie. Aktem oskarżenia objęto 9 osób, m.in. właściciela ubojni, osoby dokonujące uboju bydła i dostawców oraz lekarzy weterynarii. Przedstawiono im już zarzuty znęcania nad zwierzętami połączonego ze szczególnym okrucieństwem, oszustwa połączonego z naruszeniem ustawy o ochronie zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz niedopełnienia obowiązków i poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Dodajmy, że podczas śledztwa trzech z oskarżonych przyznało się lub jak to określa prokuratura: częściowo przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów. Natomiast pozostałych sześciu oskarżonych nie przyznało się do stawianych im zarzutów. Za tego rodzaju czyny grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Dodajmy, że już w ubiegłym roku Główny Inspektorat Weterynarii cofnął zgodę na prowadzenie działalności dla rzeźni w Kalinowie. 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,696FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły