czwartek, 25 lutego, 2021

Dzień pola w COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

19 czerwca w COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej odbył się dzień pola, gdzie zademonstrowane zostały poletka doświadczalne roślin rolniczych, głownie zbóż i rzepaku ozimego oraz poletka pokazowe bobowatych grubonasiennych.

COBORU zajmuje się rejestrowaniem i dopuszczaniem do obrotu na terenie całego kraju nowych odmian. W całym kraju znajduje się 16 oddziałów wojewódzkich, główna centrala znajduje się w Słupi Wielkiej. Oddział Wielkopolski, w którym odbywał się dzień pola posiada 5 zakładów: Słupia Wielka, Kościelna Wieś, Nowa Wieś Ujska, Bobrowniki oraz Śrem Wójtostwo. Zakład w Słupi Wielkiej posiada prawie 520 hektarów, jest to największa jednostka w Wielkopolsce.

Ośrodek zajmuje się prowadzeniem badań, które potrzebne są przy rejestracji nowej odmiany. Badania WGO (wartości gospodarczej odmian) oraz OWT (odrębności, wyrównania i trwałości). Dodatkowo robione są również badania oceny tożsamości, jak również badania PDO czyli Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, którego zadaniem jest wskazanie najlepszych odmian do uprawy w danym rejonie Polski.

W zakładzie w Słupi Wielkiej 45ha wydzielonych jest pod płodozmian doświadczalny. Poletek przeznaczonych do badań łącznie jest około 20 tys., gdzie corocznie badanych jest około 2500 odmian w różnej ilości powtórzeń. W samych badaniach OWT znajduje się około 45 gatunków, w WGO 350 odmian, a w badaniach oceny tożsamości jest 29 gatunków. Z zakładu w Słupi Wielkiej odbywa się wysyłka nasion do wszystkich punktów doświadczalnych w całym kraju, dlatego też na terenie zakładu znajdują się 3 komory chłodnicze.

Na poletkach demonstracyjnych ze zbożami ozimymi, w badaniach OWT znajduje się m.in. 340 odmian pszenicy, która wysiana została 7 października. Każda odmiana wysiewana jest na poletkach wielkości 6m². Na polu podziwiać można było odmiany z różnych hodowli, zarówno polskich jak i zagranicznych. Były odmiany dobrze już znane na rynku, ale również ok 180 nowych odmian, które są w pierwszym roku badań.

W przypadku odmian rzepaku podziwiać można było odmiany mieszańcowe oraz populacyjne, odmiany dobrze znane na rynku, oraz nowe, świeżo zarejestrowane, wśród nich np. odmiany odporne na kiłę kapusty.

Na poletkach demonstracyjnych „Inicjatywy białkowej COBORU” można było zapoznać się z odmianami bobiku, grochu, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego oraz soji.

 

 

 

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Na którym miejscu uplasowała się Polska w rankingu bezpieczeństwa żywności?

W 2020 już po raz 9. organizacja Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowała Globalny Indeks Bezpieczeństwa Żywności (GFSI). Sponsorem publikacji jest Corteva Agriscience. W edycji 2020 GFSI...

Śledź nas

21,182FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły