poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Dwa wirusy w natarciu – hodowcy świń przeżywają absolutny kryzys

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Okoliczności nie sprzyjają hodowli trzody chlewnej. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG poinformował, że ze względu na drugą falę pandemii Covid-19, w wielu niemieckich zakładach mięsnych wprowadzono dodatkowe obostrzenia higieniczne, które przełożyły się bezpośrednio na ograniczenie liczby ubojów.

Mniejsza liczba ubojów przyczynia się do coraz większej presji na ceny skupu

W przypadku zakazu eksportu niemieckiej wieprzowiny do Chin, cierpią nie tylko sąsiedzi z zagranicy ale również polscy hodowcy bowiem nadmiar taniej wieprzowiny zalewa polski rynek. Od tygodni liczba ubojów oscyluje na poziomie 850 000 – 870 000 świń tygodniowo. To około 50 000 ubojów za mało w ciągu tygodnia. Ta wyjątkowo trudna sytuacja obejmuje także producentów prosiąt, którzy z tego powodu nie mogą sprzedać swoich zwierząt.

Producenci wieprzowiny czekają na przywrócony import wieprzowiny z Niemiec

Cały czas trwają rozmowy dyplomatyczne z Chinami wspierane przez Unię Europejską, aby uznano regionalizację ASF i przywrócono import wieprzowiny z Niemiec. Jednak na decyzję Chin musimy jeszcze poczekać, niestety nie wiadomo jak długo. Hodowcy trzody chlewnej w Europie liczą, że wkrótce nastąpi przełom w rozmowach.

Regionalizacja dobrym posunięciem?

“Nawet jeśli Niemcom uda się zatrzymać wirusa na małym obszarze i zlikwidować, to liczne przypadki ASF po polskiej stronie granicy istotnie zwiększają ryzyko jego powrotu. Wniosek: Niemcy szybko nie wrócą na rynki trzecie”– tak skomentował na portalu społecznościowym Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole. 

Nie da się ukryć, że pojawiające się nowe przypadki ASF w kraju stwarzają duże ryzyko. Dlatego tak istotne jest aby stosować się wytycznych zalecanych przez inspektorat weterynarii do czasu znalezienia skutecznej szczepionki.

Maria Chmal
źródło: http://www.kzp-ptch.pl/

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,696FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły