poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Drugie ognisko HPAI w tym roku

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na podstawie dodatnich wyników badań wykonanych w Laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 2. w bieżącym  roku ogniska grypy ptaków HPAI. Ognisko zlokalizowano w gospodarstwie w miejscowości Linowo, w gminie Świecie nad Osą (powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie). Utrzymywano tam 11 227 indyków rzeźnych.

Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu. W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. 

Hongkong rozszerza zakazy

Dodajmy, że w związku z potwierdzeniem powyższego ogniska HPAI na terenie powiatu grudziądzkiego, służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu mięsa drobiowego (tuszki, elementy, podroby) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) z w/w powiatu. Ograniczenia weszły w życie ze skutkiem natychmiastowym. Wcześniej, w analogiczny sposób Hongkong zareagował na wykrycie pierwszego w tym roku ogniska HPAI na terenie powiatu radzyńskiego w województwie lubelskim. 

Przypomnijmy, że w 2020 r. stwierdzono w Polsce aż 51 ognisk HPAI. W tym 32 w I półroczu i 19 w II półroczu. Obecne ogniska to kontynuacja ubiegłorocznego II nawrotu epidemii. 
 
Źródło: GIW
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,698FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły