czwartek, 21 stycznia, 2021

Drugie ognisko HPAI w tym roku

-REKLAMA-

Na podstawie dodatnich wyników badań wykonanych w Laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 2. w bieżącym  roku ogniska grypy ptaków HPAI. Ognisko zlokalizowano w gospodarstwie w miejscowości Linowo, w gminie Świecie nad Osą (powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie). Utrzymywano tam 11 227 indyków rzeźnych.

Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu. W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. 

Hongkong rozszerza zakazy

Dodajmy, że w związku z potwierdzeniem powyższego ogniska HPAI na terenie powiatu grudziądzkiego, służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu mięsa drobiowego (tuszki, elementy, podroby) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) z w/w powiatu. Ograniczenia weszły w życie ze skutkiem natychmiastowym. Wcześniej, w analogiczny sposób Hongkong zareagował na wykrycie pierwszego w tym roku ogniska HPAI na terenie powiatu radzyńskiego w województwie lubelskim. 

Przypomnijmy, że w 2020 r. stwierdzono w Polsce aż 51 ognisk HPAI. W tym 32 w I półroczu i 19 w II półroczu. Obecne ogniska to kontynuacja ubiegłorocznego II nawrotu epidemii. 
 
Źródło: GIW
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,668FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły