niedziela, 20 czerwca, 2021

Drób znowu tańszy – jaka jest przyczyna? [Aktualne ceny]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W porównaniu do zeszłego tygodnia odnotowano spadek cen w niektórych przypadkach skupu żywca. Za kilogram brojlera otrzymać było można 3,25 zł/netto w porównaniu do okresu minionego tygodnia jest to -0.4% spadek (14 gr). Potaniały także kaczki typu brojler, za które otrzymać było można o -1,6 % mniej tj. 4,34 zł/netto za kilogram. Ich cena w zeszłym tygodniu wynosiła 4,41 zł/netto. Cena indyczków w skupie zmniejszyła się o -0,6% i wyniosła 4,24 zł/netto za kilogram. Wzrost cen odnotowano natomiast w przypadku indorów, gęsi tuczonych oraz kur mięsnych ze stad reprodukcyjnych. 02.08 cena indorów wynosiła 4,45 zł/netto, o +0.6% więcej. Cena gęsi również poszybowała w górę i wyniosła 7,55 zł/netto, o 0.7% więcej. Największym wzrostem odznaczały się kury mięsne ze stad reprodukcyjnych. Za kilogram można było uzyskać 2,57 to 11 % wzrost w skali tygodnia.

Największe zmiany cenowe zarejestrowano w województwach.: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim. W wyżej wymienionych regionach cena kurcząt typu brojler spadła średnio o 3,4% w skali tygodnia. Jednakże to tam przez ostatnie 6 miesięcy (od stycznia do czerwca 2020) uzyskać było można najwyższe ceny za kurczęta i indyki.

Cena indyków zmalała drastycznie. Jeszcze na początku roku średnia cena za kg indyka wynosiła 5,66 zł/netto, natomiast z danych opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju możemy przeczytać, że cena indyków w czerwca wynosiła 4,41 zł/netto.

W przypadku tuszek sytuacja także nie klaruje się pozytywnie. Wchodząc w rok 2020 za kg tuszki kurczaka otrzymać było można średnio 5,38 zł/netto, natomiast cena w czerwcu wynosiła już 5,10 zł/netto. Z początku roku cena tuszki indyka wynosiła 9,23 zł. a w połowie roku jej cena spadła do 8,28 zł/netto za kilogram.

Spadek cenowy odnotowuje praktycznie każdy rodzaj drobiu, jednak najbardziej dotknęło to sektorów indyczych, gdzie spadek wyniósł 23% w skali roku. Definitywnie jest to powiązane z COVID – 19 i chociaż prognozowane jest zwiększenie popytu,  powrót do stanu z przed pandemii zajmie więcej niż chwilę.

Maria Chmal źródło: gov.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły