niedziela, 28 lutego, 2021

Drób znowu tańszy – jaka jest przyczyna? [Aktualne ceny]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W porównaniu do zeszłego tygodnia odnotowano spadek cen w niektórych przypadkach skupu żywca. Za kilogram brojlera otrzymać było można 3,25 zł/netto w porównaniu do okresu minionego tygodnia jest to -0.4% spadek (14 gr). Potaniały także kaczki typu brojler, za które otrzymać było można o -1,6 % mniej tj. 4,34 zł/netto za kilogram. Ich cena w zeszłym tygodniu wynosiła 4,41 zł/netto. Cena indyczków w skupie zmniejszyła się o -0,6% i wyniosła 4,24 zł/netto za kilogram. Wzrost cen odnotowano natomiast w przypadku indorów, gęsi tuczonych oraz kur mięsnych ze stad reprodukcyjnych. 02.08 cena indorów wynosiła 4,45 zł/netto, o +0.6% więcej. Cena gęsi również poszybowała w górę i wyniosła 7,55 zł/netto, o 0.7% więcej. Największym wzrostem odznaczały się kury mięsne ze stad reprodukcyjnych. Za kilogram można było uzyskać 2,57 to 11 % wzrost w skali tygodnia.

Największe zmiany cenowe zarejestrowano w województwach.: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim. W wyżej wymienionych regionach cena kurcząt typu brojler spadła średnio o 3,4% w skali tygodnia. Jednakże to tam przez ostatnie 6 miesięcy (od stycznia do czerwca 2020) uzyskać było można najwyższe ceny za kurczęta i indyki.

Cena indyków zmalała drastycznie. Jeszcze na początku roku średnia cena za kg indyka wynosiła 5,66 zł/netto, natomiast z danych opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju możemy przeczytać, że cena indyków w czerwca wynosiła 4,41 zł/netto.

W przypadku tuszek sytuacja także nie klaruje się pozytywnie. Wchodząc w rok 2020 za kg tuszki kurczaka otrzymać było można średnio 5,38 zł/netto, natomiast cena w czerwcu wynosiła już 5,10 zł/netto. Z początku roku cena tuszki indyka wynosiła 9,23 zł. a w połowie roku jej cena spadła do 8,28 zł/netto za kilogram.

Spadek cenowy odnotowuje praktycznie każdy rodzaj drobiu, jednak najbardziej dotknęło to sektorów indyczych, gdzie spadek wyniósł 23% w skali roku. Definitywnie jest to powiązane z COVID – 19 i chociaż prognozowane jest zwiększenie popytu,  powrót do stanu z przed pandemii zajmie więcej niż chwilę.

Maria Chmal źródło: gov.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,215FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły