niedziela, 7 marca, 2021

Czy to niefortunna seria? Kolejne przypadki ASF

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dwa kolejne ogniska ASF

Główny Lekarz Weterynarii na podstawie wyników badań laboratorium w Puławach, wyznaczył dwa kolejne – 13 i 14 w tym roku, ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Podobnie jak kilka wcześniejszych, te także znajdują się na obszarze województwa lubelskiego.

Rzeczyce

Ognisko ASF nr 13 – znajduje się w gospodarstwie położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 22 świnie (tuczniki). Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE) oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim.

Hodowca Trzody Chlewnej

Teodorówka Kolonia

Ognisko ASF nr 14 – zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Teodorówka Kolonia, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch  i 1 knur). Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE) oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła już wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: Pixabay

 

 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,720SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły