niedziela, 20 czerwca, 2021

Czy to już koniec stabilizacji na rynku paliw?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Notowania ropy ruszyły w górę w pierwszym tygodniu maja w nadziei na szybkie odrodzenie popytu na paliwa. Jednocześnie osłabił się złoty, co razem wpłynęło na wyższe ceny paliw w cennikach hurtowych. Na razie na stacjach paliw ceny benzyn i ON pozostają stabilne. W połowie 18-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw odpowiednio 5,25 i 5,19 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia wymienionej benzyny spadła o 1 gr/l, a cena diesla nie zmieniła się siódmy tydzień z rzędu. Od początku tego roku wymienione paliwa podrożały o ok. 70 gr/l.

Zadowoleni mogą być posiadacze aut z instalacją gazową. LPG potaniał w ostatnim tygodniu aż o 12 groszy i kosztuje teraz średnio 2,39 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 05-05-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,58 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 5,26 zł/l (-1 gr/l);

• ON: 5,19 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 2,39 zł/l (-12 gr/l).

Olbrzymia zmiana cen paliw  w skali roku ma duży udział w rocznej inflacji. W maju 2020 ropa i paliwa notowały swoje wieloletnie minima, podczas gdy teraz surowiec jest znacznie droższy niż przed pandemią.

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach I kwartał 2021 rok przyniósł dalszy wzrost cen benzyny 95 i mniejszy diesla. Tegoroczne maksima obydwa paliwa zaliczyły w połowie marca (śladem drożejącej ropy). Wzrosty w dużej części wynikały też z osłabienia złotego wobec głównych walut (kurs eur/pln był wtedy najwyższy od 9 lat). Końcówka marca przyniosła lekkie przeceny i wreszcie stabilizację trwającą do teraz (05.05.2021).

W połowie 18-go tygodnia 2021 średnia marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wyniosła 24 gr/l, a w przypadku Pb95 – 23 gr/l. W pierwszej połowie marca marże te były zerowe lub lekko ujemne.

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

RYNEK ROPY

Notowania ropy przebiły we wtorek  (04.05.2021) marcowe (kilkunastomiesięczne) szczyty. Ostatnim wzrostom cen sprzyja rozmrażanie gospodarek w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz perspektywa wznowienia działalności turystycznej. Do wzrostu przyczyniły się też ostatnie dane pokazujące spadek zapasów ropy w USA.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły