czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Czy ptasia grypa powróci? EFSA ostrzega!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Nie tak dawno Polska odzyskała status państwa wolnego od grypy ptaków, a już Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA (ang.: European Food Safety Authority) wydał ostrzeżenie przed możliwym pojawieniem się tej choroby na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Przypomnijmy też, że w Polsce jeszcze na początku br. epidemia spowodowała wielomilionowe straty.

Wezwanie do nasilenia nadzoru

EFSA wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do nasilenia nadzoru i środków bezpieczeństwa biologicznego, aby chronić się przed możliwymi nowymi ogniskami ptasiej grypy w tym roku. Urząd wyjaśnia, że ostrzeżenie jest następstwem ostatnich wybuchów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród dzikich i domowych ptaków w zachodniej Rosji i Kazachstanie. Dodajmy, że region ten to znany jesienny szlak migracji dzikich ptaków wodnych do Europy. Oznacza to, że Europa Środkowo-Wschodnia i Północna najprawdopodobniej będzie najbardziej narażona na nowe epidemie. Świadczą o tym przykłady z przeszłości.

Zagrożenie jesienią i zimą

Jeśli więc powyższy schemat powtórzy się w tym roku, EFSA przewiduje, że HPAI dotrze do naszego obszaru Europy jesienią lub zimą. Nie wyklucza się również późniejszego rozprzestrzeniania na kraje Europy Południowej i Zachodniej Dodajmy, że od maja do sierpnia 2020 r. w Europie odnotowano już siedem ognisk wirusa grypy ptaków (H5N8) u drobiu: jedno w Bułgarii, sześć na Węgrzech i jedno ognisko wirusa nisko zjadliwej grypy ptaków (LPAI) A (H5N3) we Włoszech.

Czas na polską reakcję

Grypa ptaków jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu, powodującą wysoką śmiertelność u ptaków domowych i dzikich. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Teraz zatem wszystko zależy od operatywności polskich władz i Głównego Inspektoratu Weterynarii a także od czujności samych hodowców drobiu.


Źródło: EFSA

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,165FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły