poniedziałek, 1 marca, 2021

Czy Polak stanie na czele COPA-COGECA?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Prezes Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz ubiega się o stanowisko Prezydenta Komitetu Rolniczych Organizacji Związkowych COPA (ang.: Committee of Agricultural Professional Organizations). Jego przeciwnikiem jest Francuzka – Christiane Lambert reprezentująca francuską Narodową Federację Gospodarstw Rolnych. O obsadzie stanowiska Prezydenta COPA członkowie komitetu zdecydują jeszcze w tym tygodniu podczas wyborów do władz tej organizacji.

Największa unijna organizacja rolnicza

Przypomnijmy: Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych COPA po sfederowaniu się w 1962 roku z Głównym Komitetem Spółdzielczości Rolniczej COGECA (franc.: Comité Général des Coopératives Agricoles) tworzy ogólnoeuropejską organizację zrzeszającą rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze. Celem głównym COPA-COGECA jest reprezentowalnie interesów rolników w Unii Europejskiej.
Polskę w COPA COGECA reprezentują: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”, Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Negocjacje w sprawie WPR i budżetu

Nowe władze COPA będą musiały zmierzyć się m.in. z negocjacjami w sprawie tworzenia Wspólnej Polityki Rolnej i budżetu UE na kolejne 7 lat.

Dodajmy, że obecnie na czele COPA stoi Niemiec Joachim Rukwied. Natomiast do grona wiceprezydentów organizacji zalicza się Marian Sikora – przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Źródło: COPA
Foto: Wikipedia

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,223FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły