wtorek, 2 marca, 2021

Czy pandemia wpłynęła na eksport w Polsce?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ponad 25 miliardów euro

Jak informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. znacząco wzrosły przychody uzyskane z eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Od stycznia do września 2020 r. wartość wyeksportowanych towarów rolno-spożywczych wyniosła 25,1 mld EUR i była o 1,6 mld EUR większa niż rok wcześniej. Odnotowywany wzrost to skala 6,7%. Jednocześnie import do Polski osiągnął 16,5 mld EUR i był o 4,8% wyższy niż przed rokiem.

Powyższe dane potwierdzają, że krajowi przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej bardzo dobrze radzą sobie na rynku międzynarodowym pomimo ograniczeń wprowadzanych z powodu pandemii koronawirusa – zaznacza Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR. – W mojej ocenie bardzo pozytywne jest też to, że tempo wzrostu naszego eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że stale umacniamy pozycję Polski jako eksportera netto.

Zaradność polskich rolników

W ocenie Zastępcy Dyrektora KOWR korzystny dla eksporterów jest także, utrzymujący się w kolejnych miesiącach, obniżony kurs złotego w stosunku do dolara i euro. Ma to pozytywny wpływ na międzynarodową konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych. Reszty dopełnia wysoka jakość polskich produktów i umiejętność dostosowywania oferty asortymentowej do zróżnicowanych oczekiwań konsumentów zagranicznych.

Ponad 20 miliardów euro w Unii

W okresie trzech kwartałów 2020 r., podobnie jak w latach poprzednich, polskie produkty rolno-spożywcze eksportowane były przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. Dostawy do krajów UE wygenerowały 20,1 mld EUR (wzrost o 4%), co stanowiło 80% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

5 miliardów euro poza Unię

Dostrzegalną tendencją jest również duży wzrost wartości produktów sprzedawanych na rynki zlokalizowane poza Unią Europejską. Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń–wrzesień 2020 r. z Polski wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 5,0 mld EUR wobec 4,3 mld EUR przed rokiem, co oznaczało wzrost o 17%.

Źródło: Biuro Analiz i Strategii KOWR 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,235FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły