czwartek, 22 października, 2020
- REKLAMA -

Czy lubelskie znalazło metodę na ASF?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Zespół Doradczy do Spraw Zapobiegania i Zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa lubelskiego dokonał oceny sytuacji w tym regionie.
O tym, że sytuacja jest bardzo poważna świadczy choćby to, że na 52 stwierdzone w tym roku ogniska ASF w Polsce, aż 38 wystąpiło w województwie lubelskim.
W efekcie konieczna jest ścisła współpraca struktur Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego.

Co zrobiono?

17 sierpnia br. przeprowadzono dezynfekcję odcinka drogi krajowej nr 74 na linii: Frampol-Gorajec-Zagroble-Kolonia, na granicy powiatów zamojskiego i hrubieszowskiego.
Dodajmy, że przy tej drodze zlokalizowane były ogniska choroby. Jak podkreśla lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Piotrowski, było to działanie prewencyjne.  

Wysoka liczebność dzików

– Podstawowym czynnikiem nasilenia występowania choroby jest wysoka presja wirusa ASF ze środowiska naturalnego.  Wynika to z wyższej niż szacowano, populacji dzików na terenie południowej części województwa lubelskiego –  powiedział Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr n. wet. Mirosław Welz, – czyli w powiatach: biłgorajskim, zamojskim, hrubieszowskim, tomaszowskim i lubartowskim.

Bliskie sąsiedztwo i żniwa

Do czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się ASF zaliczono też występowanie skupisk gospodarstw rolnych na niewielkich obszarach. Swoją rolę odegrało również nasilenie się występowania choroby w okresie intensywnych prac polowych w lipcu i sierpniu. Procesowi towarzyszyło  przemieszczanie się ludzi i sprzętu rolniczego w związku ze żniwami i zbiorami.

Czy działania skutkują?

Na chwilę obecną osłabiliśmy presję i dynamikę szerzenia się zachorowań. W większości ognisk został też przecięty łańcuch rozprzestrzeniania się choroby. Nie ma też kolejnych zakażeń z omawianego źródła – zaznaczył dr Mirosław Welz. – Niestety ciągle pojawiają się pojedyncze ogniska niezwiązane z poprzednimi. Jednak są one natychmiast analizowane.

A co z dzikami?

Równolegle prowadzone są działania związane z oszacowaniem rzeczywistej populacji dzika w województwie lubelskim. Jednak już teraz wiadomo, że konieczna będzie jej redukcja. Planuje się w związku z tym odstrzał sanitarny ponad 5 tys. dzików w terminie do 31 grudnia 2020 r.
Do tego potrzebna jest ścisła współpraca instytucji państwowych z Polskim Związkiem Łowieckim. Zakłada się też wspólne działania z władzami województwa podkarpackiego. Do akcji przystąpić ma również wojsko, policja i straż pożarna.Użyte zostaną drony.

Ponadto, lubelskie władze wojewódzkie i służby weterynaryjne zintensyfikują kontrole w gospodarstwach.  Prowadzona będzie również akcja informacyjna. Podczas narady podkreślano, że ważne jest przekonanie rolników do zasadności stosowania zasad bioasekuracji.

Odszkodowania dla rolników?

Członkowie zespołu doradczego zapowiedzieli też, że rolnicy z województwa lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku ASF, a także ci, którzy przez określony czas zaprzestaną hodowli trzody chlewnej, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF, otrzymają odszkodowania. Jednakte przysługiwać będą tylko tym rolnikom, którzy przestrzegali zasad bioasekuracji.

W posiedzeniu zwołanym przez Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę uczestniczyli: Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr n. wet. Mirosław Welz, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Piotrowski, dr Bartłomiej Popczyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – Zakładu Zoologii, a także szefowie służb mundurowych, inspekcji i straży, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: Główny Inspektorat Weterynarii

Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jutro sporo słońca także na południu i wschodzie [POGODA]

W nocy na zachodzie, północy i w centrum sporo chmur, z których na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach, Pomorzu Gdańskim miejscami popada nieduży deszcz....

Czy podatek rolny wzrośnie?

Wysokość podatku rolnego ustalą gminy Wczoraj (19 października br.), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat w sprawie średniej ceny...

Sinusoida cen w skupach. Ile płacą za jaja?

W chowie klatkowym tym razem tylko jedna klasa jaj zanotowała spadek cenowy. Dotyczył on jaj w rozmiarze L. W ciągu rozpatrywanego tygodnia...

Śledź nas

17,683FaniLubię to
350ObserwującyObserwuj
2,460SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Jutro sporo słońca także na południu i wschodzie [POGODA]

W nocy na zachodzie, północy i w centrum sporo chmur, z których na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach, Pomorzu Gdańskim miejscami popada nieduży deszcz....

Czy podatek rolny wzrośnie?

Wysokość podatku rolnego ustalą gminy Wczoraj (19 października br.), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat w sprawie średniej ceny...

Sinusoida cen w skupach. Ile płacą za jaja?

W chowie klatkowym tym razem tylko jedna klasa jaj zanotowała spadek cenowy. Dotyczył on jaj w rozmiarze L. W ciągu rozpatrywanego tygodnia...

Kto może stosowac nawozy naturalne do 30 listopada?

Wielkopolska Izba Rolnicza na podstawie zapisów „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu...

Na co będą przeznaczone środki w ramach WPR po 2020 roku?

Rada Europejska skupiająca szefów rządów i głowy państw członkowskich UE uzgodniła dziś 21 października br. stanowisko negocjacyjne w sprawie pakietu reform Wspólnej...