piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Paliwa drożeją mimo stabilnych cen ropy i taniego dolara

spot_img

Ostatni tydzień przyniósł dalsze podwyżki cen na krajowym rynku paliw. W połowie 34 tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów kierowcy płacili średnio 4,41 zł/l, a za ON 4,36 zł/l. Oznacza to wzrost cen diesla o 5 groszy, a benzyny o 3 grosze, w porównaniu z poprzednim tygodniem, do poziomów niewidzianych od marca tego roku. Zadowoleni mogą być jedynie użytkownicy samochodów zasilanych autogazem, którego cena utrzymuje się na stałym poziomie od 1,5 miesiąca.

Światowe ceny ropy pozostają w ostatnich tygodniach stabilne, a kurs dolara się obniżył. Słabszy dolar oznacza tańsze zakupy surowca (też paliw gotowych), ale nie przełożył się na razie na niższe ceny w cennikach hurtowych. Swoje marże podnoszą za to właściciele stacji paliw, w tym państwowe koncerny. Konsekwencją jest coraz droższe tankowanie.

Ceny średnie paliw w detalu: 19-08-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,74 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 4,41 zł/l (+3 gr/l);

• ON: 4,36 zł/l ( +5 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l ( 0 gr/l).

Rynek ropy:

Po sporym wzroście w pierwszych dniach sierpnia ceny ropy ustabilizowały się w wąskim przedziale wahań. Notowania ropy WTI oscylują od 2 tygodni wokół poziomu 42 usd/b, a ropa Brent pozostaje w tym czasie w okolicy 45 usd/b. Oznacza to poziomy zbliżone do tych widzianych ostatnio na początku marca tego roku.

OPEC i kraje współpracujące (Rosja) odniosły sukces, ponieważ ograniczając radykalnie wydobycie doprowadziły do zdecydowanych wzrostów cen surowca w maju i czerwcu. Wyższym cenom sprzyjał też oczywiście rosnący popyt na paliwa.

W sierpniu porozumienie OPEC+ o cięciu wydobycia przestało obowiązywać. Oznacza to, że większość głównych producentów może podnieść produkcję.    

Wśród głównych czynników wpływających na ceny surowca są plany OPEC i Rosji w zakresie wzrostu wydobycia po tym jak wygasło z końcem lipca wcześniejsze porozumienie o cięciu produkcji. Od skali wzrostu będzie zależał kierunek notowań, tym bardziej, że w USA od dwóch tygodni utrzymuje się niski poziom produkcji (10,7 mln baryłek dziennie). Jednocześnie zwiększa się konsumpcja paliw, ale strona popytowa ciągle budzi duże obawy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają już II fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (12-08-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 20-lipca 2020) przyniósł 2-groszowe odbicie w górę ceny Pb95 i stabilne ceny oleju napędowego. Na szczęście (dla kierowców) dolar osłabił się nieco w ostatnim tygodniu, a notowania ropy pozostawały stabilne.

Paliwa na stacjach drożały jednak, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły przyzwoity poziom kilkunastu groszy na litrze benzyny i wysoki, bo ponad 20 groszowy w przypadku oleju napędowego.

W połowie 34-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do 13 gr/l (z 11 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 17 gr/l (tydzień wcześniej) do 23 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w 33 tygodniu tego roku marża wyniosła 11 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 33 marża wyniosła 17 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny hurtowe diesla utrzymują się poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x