niedziela, 7 marca, 2021

Czy będą zmiany w kontrolach opryskiwaczy?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Rolnicy obawiają się o bezpieczeństwo

1 stycznia 2021 r. ma wejść w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.
Rolnicy obawiają się jednak, że zapisy nowelizacji uniemożliwią prowadzenie badań sprzętu jak wcześniej w gospodarstwach i zmuszą ich do transportowania go do uprawnionych stacji diagnostycznych (rozmieszczonych po jednej w powiecie – przyp. red.), co może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy możliwe jest odroczenie?

W związku z powyższym pojawiła się koncepcja wprowadzenia moratorium dla atestacji opryskiwaczy, aktualizacji zasad funkcjonowania i metodyki badań Stacji Kontroli Opryskiwaczy, ujednolicenia cen przeglądów i przedłużenia terminu ważności badań opryskiwaczy do czasu opracowania nowych reguł.
Ministerstwo Rolnictwa ustosunkowało się do tego pomysłu  wyjaśniając, że nowelizację rozporządzenia przygotowano w oparciu o unijne dyrektywy zobowiązujące kraje członkowskie Unii do ujednolicenia zasad kontroli oraz wyboru najbardziej precyzyjnych metod ich przeprowadzania. Resort rolnictwa stwierdził, że wymagane metodyki badań zostały już zaktualizowane. Natomiast z badań porównawczych metod przeglądu rozpylaczy w opryskiwaczach polowych przeprowadzonych na zlecenie resortu wynika, że najbardziej zasadne jest użycie metody badania sprawności opryskiwaczy przy zastosowaniu pomiaru nierównomierności rozkładu poprzecznego cieczy z wykorzystaniem stołów rowkowych.

A co z transportem?

Ministerstwo wyjaśniło też, że stacje poczyniły już inwestycje dla wdrożenia tej metody. A ze względów prawnych niemożliwe jest wprowadzenie jednolitej urzędowej ceny badań dla wszystkich stacji. Niewyjaśniona została jednak najbardziej nurtująca rolników kwestia związana z bezpieczeństwem transportowym czy też z możliwościami dokonywania kontroli opryskiwaczy w gospodarstwach.  
Ministerstwo zapewniło jednak, że rolnicze postulaty zostaną rozważone podczas nadchodzących prac nad  nowelizacją Ustawy o środkach ochrony roślin.

Źródła: KRIR, MRiRW
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

  1. i po co zmieniać to co się sprawdziło, czyżby na SIŁĘ poprawiać stosowanie środków ochrony roślin bez egzekwowania nieprawidłowości w trakcie pryskania

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły