czwartek, 21 stycznia, 2021

COVID-19 na opakowaniach?

-REKLAMA-

W połowie grudnia 2020 r. Chińska Republika Ludowa zażądała od polskich eksporterów żywności posiadania wyników testów na obecność kwasu nukleinowego COVID-19 wykonanych na opakowaniach z wybranych prób eksportowanej żywności mrożonej i chłodzonej, jeszcze przed jej wysłaniem do Chin. Dodajmy, że strona chińska nie określiła wymaganej metodologii badań. Wtedy też okazało się, że w Polsce nie ma ani jednego autoryzowanego laboratorium oddelegowanego do wykonywania tego rodzaju analiz. 

Badania w Puławach 

W efekcie Polska Izba Mleka poprosiła Ministerstwo Zdrowia o wyznaczenie uprawnionej placówki. W odpowiedzi Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach poinformował PIM o tym, że ma możliwość badania prób produktów mlecznych chłodzonych i mrożonych, oraz trwałych typu mleko UHT czy mleko w proszku oraz ich opakowań.

Państwowy Instytut Weterynaryjny w piśmie skierowanym do  Agnieszki Maliszewskiej, Dyrektor Biura PIM, informuje że ze względu na brak jakichkolwiek oficjalnych wytycznych dotyczących pobierania materiału badawczego w kierunku obecności SARS-CoV-2, proponuje postępować zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 15216-2 stosowanej m.in. do wykrywania wirusów na powierzchniach.

Pełna gotowość w lutym

Instytut zaznaczył też, że czas oczekiwania na wyniki badań to standardowo 2-3 dni robocze. Jednak w przypadku dużej liczny przesłanych próbek, wynikającej m.in. z innych zleceń, może on ulec wydłużeniu. Instytut wyjaśnił też, że wykaże pełną gotowość diagnostyczną w pierwszym tygodniu lutego br. a to ze względu na konieczność przeprowadzenia walidacji (sprawdzenia), metody dla nowych matryc. 

Źródło: PIM
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,668FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły