czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Chcesz sprzedawać lub przetwarzać swoje produkty? Zgłoś się po unijną dotację

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od 26 października do 24 listopada br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmować będzie wnioski od rolników posiadających własne produkty z gospodarstwa, którzy planują ich przetwórstwo lub sprzedaż (rolniczy handel detaliczny).

Kto może otrzymać wsparcie?

W przypadku przetwórstwa o wsparcie ubiegać się mogą rolnicy, domownicy i małżonkowie rolników rozpoczynający prowadzenie tego rodzaju działalności.

Natomiast w przypadku rolniczego handlu detalicznego (RHD) o pomoc wnioskować mogą wyłącznie rolnicy i małżonkowie rolników prowadzący już działalność w zakresie RHD i ci którzy dopiero zdecydowali się na podjęcie wykonywania takiej działalności. Jednak w obydwu  przypadkach muszą to być osoby ubezpieczone w pełnym zakresie w KRUS.

Nawet do 500 tysięcy

Na tzw. małe przetwórstwo można otrzymać do 500 tys. zł, dotacji. Natomiast na rolniczy handel detaliczny do 100 tys. zł. Pomoc ma formę refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Natomiast minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej inwestycji wynosi 10 tys. zł.

Mięso, mleko, sery, zboża, pasze

Wsparcie na działalność gospodarczą związaną z przetwórstwem obejmuje produkcję wyrobów z mięsa, przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz owoców i warzyw, jak również przetwórstwo mleka i wyrób serów, a także  wytwarzanie produktów przemiału zbóż. Dotacja obejmuje też produkcję cydru i win oraz olejów i pozostałych tłuszczów płynnych. Wsparcie dotyczy także produkcji gotowej paszy dla zwierząt gospodarskich i karmy dla zwierząt domowych.

A co w ramach RHD?

Dla rolniczego handlu detalicznego wsparcie obejmuje handel świeżym mięsem: wołowym, wieprzowym, baranim, kozim, końskim lub produkowanymi z tego mięsa surowymi wyrobami mięsnymi lub mięsem mielonym oraz świeżym mięsem drobiowym. Pomoc dotyczy też produktów pochodzenia niezwierzęcego, przetworów z owoców i warzyw, w tym soków oraz przetworów z orzechów, przetworów zbożowych i koncentratów spożywczych (koncentratów warzywnych, syropów owocowych). Dotacja uwzględnia też produkcję i sprzedaż olejów, mleka surowego, siary oraz surowej śmietany, jaj, produktów pszczelich nieprzetworzonych, w tym miodu, pyłku pszczelego, pierzgi oraz mleczka pszczelego.

W co można zainwestować?

Wsparcie obejmuje: zakup (wraz z instalacją) maszyn i urządzeń do magazynowania, przygotowania, przetwarzania lub przygotowania i prowadzenia sprzedaży produktów albo  półproduktów rolnych. Dotyczy też zakupu aparatury kontrolnej, oprogramowania, a także budowy, przebudowy i adaptacji obiektów służących przetwórstwu lub sprzedaży produktów rolnych, łącznie z dokumentacją techniczną.

Jak wnioskować?

Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast obowiązek rejestracji działalności przetwórczej obowiązywać będzie po podpisaniu z Agencją umowy o przyznaniu pomocy, a więc po uzyskaniu zapewnienia, że planowana inwestycja spełnia wymogi programu. Szczegółowe warunki naboru i dokumentacja dla wnioskodawców dostępna jest na stronie ARiMR.
Dodajmy, że wsparcie realizowane jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 4.2 – Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój (PROW 2014-2020).

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły