poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Badania norek 2 razy w roku?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało i skierowało do międzyresortowych uzgodnień projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób badania norek hodowlanych pod kątem COVID-19. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to wymazy od norek w fermach  będą pobierane dwa razy w roku.

Wysoka dynamika zarażeń

MRiRW uzasadnia, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej, w odniesieniu do COVID-19 i groźnej dynamice rozwoju tej choroby u ludzi, a także mutacji wirusa, zachodzi konieczność eliminowania potencjalnych zagrożeń dla zdrowia publicznego na każdym możliwym etapie. Ministerstwo podkreśla też, że w przypadku norek amerykańskich zachodzi możliwość szybkiej transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi i odwrotnie. 

Sposób wykonywania badań 

Nowe przepisy zakładają, że badanie polegać będzie na pobieraniu wymazów z gardła lub noso-gardzieli od co najmniej 10 sztuk chorych norek, jeżeli w stadzie wystąpią  objawy kliniczne. Natomiast gdy ich nie będzie, to próbki pobierane będą od 20 zwierząt.

Prawie 1 milion zł na badania?

Szacowany koszt badań przeprowadzonych na wszystkich fermach norek dwukrotnie w ciągu jednego roku (w przypadku wyników negatywnych w 100 proc. badanych prób) wyniesie ok. 620 tys. zł, a w przypadku wyników pozytywnych ponad 982 tys. zł. Dodajmy, że według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w Polsce (we wrześniu 2020 r.) były 354 fermy norek amerykańskich, w których utrzymywano 6,3 mln sztuk tych zwierząt.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.  

Źródło: MRiRW, GIW
Foto: Portal Koło Łowieckie Ryś

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,698FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły