sobota, 21 września, 2024
spot_img

IGC prognozuje rekordową produkcję i popyt na zboża

Według najnowszego raportu (z 18.09.2024) dotyczącego rynku zbóż opublikowanego przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC) w sezonie 2024–2025 prognozuje się rekordową globalną produkcję i spożycie zbóż. Korekty we wrześniu obejmują kolejną obniżkę produkcji dla UE, ale wzrosty dla USA, Australii i Argentyny. Zbiory wszystkich zbóż mają być rekordowe, mimo że IGC przewiduje nieznaczny spadek produkcji kukurydzy i pszenicy, odpowiednio do 1,224 miliarda ton i 798 milionów ton.

Rekordowy popyt na zboża powinien przewyższyć także rekordową produkcję

Raport ocenia całkowitą produkcję zbóż na poziomie 2,315 miliarda ton i konsumpcję na poziomie 2,325 miliarda ton. Oznacza to, że wzrost produkcji nie nadąży za wzrostem konsumpcji w sezonie 2024/25.

Zapasy zbóż spadną do poziomu najniższego od 10 lat

IGC przewiduje, że zapasy końcowe spadną o 10 mln ton (r/r) do 581 milionów ton, czyli najniższego poziomu od sezonu 2014/15.

IGC ocenia, że światowy handel zbożem spadnie do 421 mln ton, najniższego poziomu od sezonu 2020–2021, kiedy to wyeksportowano 396 milionów ton.

Prognoza bilansu na globalnym rynku zbóż

IGC prognozuje rekordowe zbiory soi w sezonie 2024–2025

Dla soi prognozowany jest 7% wzrost produkcji rok do roku, do 419 milionów ton. IGC oczekuje również rekordowego zużycia soi (406 milionów ton), a handel powinien wzrosnąć trzeci rok z rzędu do 178 milionów ton. Przy globalnej podaży wspieranej przez większe zapasy początkowe, prognozowane zapasy na koniec sezonu są stabilne m/m, na poziomie 581 mln ton.

Zbiory ryżu powinny być także rekordowe

Dzięki większym zbiorom w Azji światowa produkcja ryżu ma osiągnąć w tym sezonie rekordowe 528 milionów ton, co oznacza wzrost o 1% w ujęciu rok do roku.

IGC Indeks cen zbóż i nasion oleistych odbił o 5% z 4-letniego dołka

Po spadku do najniższego poziomu od prawie czterech lat w sierpniu, Indeks IGC Grains and Oilseeds, który śledzi ceny zbóż (pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, ryżu) i soi, odnotował ożywienie, wzrastając o 5% w skali miesiąca. Wiele rynków skonsolidowało się po późnych letnich stratach, ale średnie ceny nadal są niższe o 15% w ujęciu rok do roku.

Źródło: IGC

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x