sobota, 5 października, 2024
spot_img

Czym wysiać międzyplon?

spot_img

Siewniki do poplonów to specjalistyczne urządzenia rolnicze przeznaczone do wysiewu nasion roślin poplonowych. Maszyny te mogą być klasyfikowane jako kilka typów w zależności od ich budowy i sposobu działania. Zatem czym wysiać międzyplon?

Siewniki do poplonów

Siewniki do poplonów to specjalistyczne maszyny przeznaczone do wysiewu nasion roślin przeznaczonych na poplon. Międzyplony, czyli rośliny uprawiane po zbiorze głównej rośliny uprawnej, pełnią ważną rolę w rolnictwie, poprawiając strukturę gleby, zapobiegając jej erozji oraz wzbogacając ją w składniki odżywcze. Korzystanie z siewników do poplonów przynosi liczne korzyści, zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Regularne stosowanie poplonów poprawia żyzność gleby, co przekłada się na lepsze plony głównych upraw. Dodatkowo, międzyplony mogą działać jako naturalna bariera przeciw chorobom i szkodnikom, zmniejszając potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Wysiew poplonów może odbywać się za pomocą siewnika rzędowego po wcześniejszej uprawie ścierniska. Do tego zabiegu można wykorzystać również rozsiewacz do nawozów, lecz ta metoda nie jest zbyt precyzyjna. Najlepszym wyborem będzie zastosowanie siewnika przeznaczonego do poplonów, które w zależności od ich budowy i sposobu działania mogą być klasyfikowane jako kilka typów: mechaniczne, tarczowe oraz pneumatyczne.

Siewniki mechaniczne do poplonów

Siewniki mechaniczne, nazywane inaczej rzutowymi, wyglądem przypominają tradycyjny siewnik rzędowy. Maszyna ta składa się ze skrzyni zasypowej, aparatu wysiewającego oraz mechanizmu napędowego. Siewnik ten dzięki swojej konstrukcji może być zamontowany na maszynach do uprawy ścierniska. Dzięki temu za jednym przejazdem można wykonać dwa zabiegi. Siewnik ten przeznaczony jest do rzutowego siewu nasion roślin strączkowych, oleistych, niektórych okopowych, dzięki roweczkowemu zespołowi wysiewającemu.

Jednym z producentów, który posiada w swojej ofercie taką maszynę jest UNIA. Siewnik ALFA występuje w dwóch wersjach szerokości, tj. 2,6 oraz 3 m. Ponadto pojemność zbiornika może wynosić odpowiednio: 170, 220, 550 oraz 750 dm³.

Przykładowo model ALFA 550/25/3 posiada zbiornik o pojemności 550 dm³, szerokość roboczą wynoszącą 3 m oraz 25 redlic wysiewających. Siewnik ALFA może być fabrycznie zamontowany na wielu maszynach produkowanych przez firmę UNIA. Istnieje również możliwość zamontowania siewnika na maszynach uprawowych pochodzących od innych producentów. Ponadto ALFA może być zamontowany na przednim trójpunktowym układzie zawieszenia. W tym przypadku nasiona zostają wysiane na nieuprawioną glebę. W wersji przeznaczonej do wysiewu nawozów mineralnych zbiornik siewnika ALFA wykonany jest ze stali kwasoodpornej.

Swoje rozwiązanie posiada również firma Meprozet. Siewnik do poplonów S 119 przeznaczony jest do współpracy z maszynami do uprawy o szerokości roboczej wynoszącej 3 m. Pojemność skrzyni zasypowej wynosi 210 dm³. Maszynę wyposażono w 8 aparatów wysiewających, które oddalone są od siebie o 360 mm. Podobnie jak w przypadku siewnika ALFA, napęd mechanizmu wysiewającego odbywa się za pomocą koła ostrogowego. Użytkowników maszyn uprawowych o mniejszych szerokościach może zainteresować DZIK firmy Agro-Masz. Jest to siewnik rzutowy do poplonów, który może współpracować z maszynami o szerokości roboczej wynoszącej od 1,5 do 2 m. Pojemność zbiornika wynosi 260 dm³. W tym przypadku napęd odbywa się za pomocą silnika elektrycznego

Siewnik Agro-Masz SP, zamontowany na bronie talerzowej, stanowi idealny zestaw do płytkiej uprawy pożniwnej. Fot. K.Grzeszczyk

Siewniki tarczowe do poplonów

Siewniki tarczowe do poplonów są przede wszystkim proste w obsłudze, trwałe oraz łatwe w konserwacji. Nasiona wysiewane są za pomocą obracających się tarcz, podobnie jak w rozsiewaczy do nawozu. Są trwałe, łatwe w konserwacji i pozwalają na precyzyjne rozsiewanie nasion na dużych powierzchniach. Dzięki regulacji szerokości roboczej i prędkości obrotowej zapewniają równomierny wysiew, co jest kluczowe dla efektywnego wzrostu poplonów.

Siewnik tarczowy swoją budowę opiera na zbiorniku na nasiona oraz mechanizmie wysiewającym, który stanowi tarcza wysiewająca. Przykładem takiej maszyny może być KS 40 M2 firmy APV. Siewnik ten posiada wykonany z tworzywa sztucznego zbiornik na materiał siewny o pojemności wynoszącej 40 l, co idealnie nadaje się podczas wysiewu mniejszej ilości nasion. Zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego sprawia, że cała konstrukcja siewnika jest bardzo lekka. Materiał siewny ze zbiornika wyposażonego w mieszadło trafia do wylotu nasion. Dzięki bezstopniowej regulacji zasuwy dozującej można precyzyjnie ustawić dawkę wysiewu. Następnie nasiona są równomiernie rozprowadzane przez tarczę rozsiewającą na całej szerokości roboczej. Prędkość obrotową tarczy, a tym samym szerokość roboczą, można wygodnie regulować za pomocą modułu sterującego z fotela operatora. KS 40 M2 można bez problemu zamontować na każdej maszynie służącej do uprawy gleby bądź ścierniska. Jedynym wymogiem, aby siewnik mógł bez problemu pracować, jest napięcie 12 V, które służy do zasilenia silnika elektrycznego.

Siewnik pneumatyczny firmy APV sprawdzi się świetnie podczas wiosennych zbiegów pielęgnacyjnych na użytkach zielonych. Fot. K. Grzeszczyk

Firma Agro-Lift również oferuje tarczowy siewnik do międzyplonów, który ma oznaczenie Tornado. Cała maszyna waży zaledwie 38 kg, a szerokość robocza wynosi od 2,2 do nawet 15 m. Całość zasilana jest silnikiem elektrycznym o mocy 150 W. Sterowanie pracą siewnika odbywa się z poziomu kabiny ciągnika, gdzie można zamontować dedykowany do maszyny Tornado sterownik. Umożliwia on regulację obrotów tarczy wysiewającej oraz otwieranie i zamykanie zasuwy.

DELIMBE SP5 to maszyna firmy Mandam, która również wykorzystywana jest do wysiewu międzyplonów. Szerokość pracy może wynosić od 2,5 do 5 m w zależności od ustawienia kąta łopatek. Objętość zbiornika mierzy 120 dm³, natomiast wydajność, jaką może osiągnąć siewnik, to nawet 300 kg/h.

Siewniki pneumatyczne do poplonów

Siewniki pneumatyczne do poplonów wykorzystują strumień powietrza do precyzyjnego rozsiewania nasion. Zapewniają one dzięki temu równomierny wysiew niezależnie od warunków pogodowych, co jest kluczowe dla skutecznego wzrostu poplonów. Charakteryzują się wysoką precyzją i możliwością dostosowania dawki wysiewu oraz szerokości roboczej. Sterowanie parametrami można wygodnie przeprowadzać z kabiny ciągnika. Budową przypominają siewniki talerzowe, lecz w tym przypadku wysiew odbywa się za pomocą strumienia powietrza. Elektryczna lub hydrauliczna dmuchawa generuje strumień powietrza, który transportuje nasiona przez specjalne przewody. Materiał siewny jest dozowany z regulowaną dokładnością dzięki bezstopniowej zasuwie dozującej.

Uniwersalny siewnik nabudowany GreenDrill od firmy Amazone sprawdzi się podczas wysiewu poplonów i podsiewów w jednym przejeździe roboczym. Można go łączyć zarówno z siewnikiem nabudowanym Cataya lub Centaya, siewnikiem zaczepianym D9-60, agregatem uprawowo-siewnym Cirrus lub siewnikiem wielkopowierzchniowym Primera DMC. Zbiornik na ziarno może mieć pojemność 200 lub 500 dm³. Sterowanie pracą siewnika GreenDrill odbywa się za pomocą komputera obsługowego 5.2. Umożliwia on włączanie oraz wyłączanie dmuchawy, a także przełączanie wałka wysiewającego i dmuchawy. GreenDrill 501 może być sterowany na różne sposoby w zależności od tego, na jakim urządzeniu został zamontowany. Jeśli GreenDrill 501 jest zamontowany na siewniku z elektroniką ISOBUS, to jest w pełni zintegrowany z elektroniką maszyny jako „członek ISOBUS”. Podczas pracy maszyny GreenDrill może być wyświetlany i sterowany na terminalu AmaTron 4 ISOBUS lub na każdym innym terminalu ISOBUS, jako drugi lub trzeci zbiornik ziarna.

Siewnik ALFA DRILL firmy Bednar służy do wysiewu roślin drobnonasiennych, międzyplonów oraz do wysiewu mikrogranulatu. Może być montowany na różnych typach maszyn BEDNAR do uprawy i siewu gleby. Zbiornik o pojemności 400 lub 800 l współpracuje wraz z hydraulicznie napędzanym wentylatorem. Zbiornik jest wyposażony w czujniki poziomu umożliwiające wczesną rejestrację niskiego poziomu wysianych nasion lub nawozu.

Siewnik Bednar ALFA DRILL może wysiać do trzech rodzajów nasion lub do aplikacji mikrogranulatu podczas siewu zbóż. Fot. firmowe

Firma Agro-Masz, poza rzutowym siewnikiem, oferuje również pneumatyczny siewnik do poplonów o oznaczeniu SP. Układ wysiewający to jednostka elektryczna napędzająca uniwersalny wałek wysiewający o dużym zakresie regulacji prędkości. Ziarno jest pobierane ze zbiornika o pojemności 230 lub 400 l. Wałek wysiewający transportuje materiał siewny do 8 kanałów rozdzielających, skąd jest dalej transportowany pneumatycznie do elastycznych przewodów wysiewających wykonanych z tworzywa sztucznego, zakończonych płaskimi końcówkami. Za transport ziaren odpowiedzialne są 2 elektryczne dmuchawy wspomagające.

spot_imgspot_img
Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x