sobota, 3 czerwca, 2023

Zmiany w schroniskach dla zwierząt. Czy będą lepsze warunki?

spot_img

We czwartek, 20 stycznia 2022 roku, podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano Rozporządzenie o szczegółowych warunkach utrzymania zwierząt w schroniskach

– Poczyniliśmy dziś ważny krok na drodze do zapewnienia zwierzętom właściwych warunków przebywania w schroniskach– wyjaśnił Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. – W naszym kraju działa ponad 200 schronisk dla zwierząt prowadzonych przez lokalne samorządy, fundacje i stowarzyszenia. Natomiast podpisane dziś rozporządzenie ujednolica zasady organizacji pobytu zwierząt w tego rodzaju placówkach.

Ponad politycznymi podziałami 

– Dręczyliśmy o przyjęcie tego rodzaju regulacji aż trzech ministrów rolnictwa – powiedziała Posłanka na Sejm RP, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska). – Cieszy więc to, że pan Minister Kowalczyk nie dał się długo przekonywać. Cieszy także to, że nowe rozporządzenie, jako efekt pracy wielu różnych środowisk i organizacji, przyjęte zostało ponad politycznymi podziałami, a to jest bardzo dobre, bo cel jest ważny: ulżenie zwierzętom w cierpieniu. 

Powierzchnie, odległości i dyżury

Podpisane dziś rozporządzenie to kilkunastostronicowy dokument szczegółowo regulujący min. techniczne parametry dotyczące pobytu zwierząt w schroniskach, takie jak: minimalna temperatura, powierzchnie przypisane zwierzętom, czy odległości pomiędzy kojcami, a także warunki  przechowywania karm. Rozporządzenie nakłada też na schroniska obowiązek organizacji całodobowych dyżurów oraz zatrudnienia przynajmniej jednego specjalisty z kierunkowym: zootechnicznym lub weterynaryjnym wykształceniem. 

– Nowe przepisy dotyczą wszystkich schronisk w Polsce – poinformował Albert Kurkowski, Pełnomocnik Ministra Rolnictwa ds. ochrony zwierząt. – Przewidziano 12 miesięczny okres tak zwanego vacatio legis przed wejściem w życie rozporządzenia. W tym czasie schroniska winny zapoznać się z nowymi wytycznymi i w razie konieczności dokonać niezbędnych zmian dostosowawczych i wdrażających. 

Będzie nowa ustawa?

Podczas dzisiejszego spotkania podkreślano też, że rozporządzenie to jedynie element, trwających już, szerszych ustawowych prac nad zmianami w prawie mającymi przeciwdziałać bezdomności zwierząt, określać zasady ich czipowania i realizacji innych działań zmierzających do powstania skutecznego systemu identyfikacji i ochrony zwierząt, z przekazywaniem ich i pobytem w schroniskach oraz procedurami adopcyjnymi włącznie. Minister Kowalczyk zaznaczył też, że tego rodzaju ustawowych zmian należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.  

Źródło i foto: MRiRW   

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x