Co znajdziesz w artykule?
We czwartek, 20 stycznia 2022 roku, podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano Rozporządzenie o szczegółowych warunkach utrzymania zwierząt w schroniskach.
– Poczyniliśmy dziś ważny krok na drodze do zapewnienia zwierzętom właściwych warunków przebywania w schroniskach– wyjaśnił Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. – W naszym kraju działa ponad 200 schronisk dla zwierząt prowadzonych przez lokalne samorządy, fundacje i stowarzyszenia. Natomiast podpisane dziś rozporządzenie ujednolica zasady organizacji pobytu zwierząt w tego rodzaju placówkach.
Ponad politycznymi podziałami
– Dręczyliśmy o przyjęcie tego rodzaju regulacji aż trzech ministrów rolnictwa – powiedziała Posłanka na Sejm RP, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska). – Cieszy więc to, że pan Minister Kowalczyk nie dał się długo przekonywać. Cieszy także to, że nowe rozporządzenie, jako efekt pracy wielu różnych środowisk i organizacji, przyjęte zostało ponad politycznymi podziałami, a to jest bardzo dobre, bo cel jest ważny: ulżenie zwierzętom w cierpieniu.
Powierzchnie, odległości i dyżury
Podpisane dziś rozporządzenie to kilkunastostronicowy dokument szczegółowo regulujący min. techniczne parametry dotyczące pobytu zwierząt w schroniskach, takie jak: minimalna temperatura, powierzchnie przypisane zwierzętom, czy odległości pomiędzy kojcami, a także warunki przechowywania karm. Rozporządzenie nakłada też na schroniska obowiązek organizacji całodobowych dyżurów oraz zatrudnienia przynajmniej jednego specjalisty z kierunkowym: zootechnicznym lub weterynaryjnym wykształceniem.
– Nowe przepisy dotyczą wszystkich schronisk w Polsce – poinformował Albert Kurkowski, Pełnomocnik Ministra Rolnictwa ds. ochrony zwierząt. – Przewidziano 12 miesięczny okres tak zwanego vacatio legis przed wejściem w życie rozporządzenia. W tym czasie schroniska winny zapoznać się z nowymi wytycznymi i w razie konieczności dokonać niezbędnych zmian dostosowawczych i wdrażających.
Będzie nowa ustawa?
Podczas dzisiejszego spotkania podkreślano też, że rozporządzenie to jedynie element, trwających już, szerszych ustawowych prac nad zmianami w prawie mającymi przeciwdziałać bezdomności zwierząt, określać zasady ich czipowania i realizacji innych działań zmierzających do powstania skutecznego systemu identyfikacji i ochrony zwierząt, z przekazywaniem ich i pobytem w schroniskach oraz procedurami adopcyjnymi włącznie. Minister Kowalczyk zaznaczył też, że tego rodzaju ustawowych zmian należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.
Źródło i foto: MRiRW