środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. Co trzeba wiedzieć?

spot_img

Na początku listopada br.  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o nawozach i nawożeniu, która 17 listopada weszła w życie. Jakie zmiany wnosi? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. Co trzeba wiedzieć?
zdj:pixabay

Nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu. Co się zmienia?

Zmiana ustawy o nawozach i nawożeniu weszła w życie 14 dni po podpisaniu jej przez Prezydenta, czyli 17 listopada br.  W uzasadnieniu możemy przeczytać, że celem nowej ustawy o nawozach i nawożeniu jest zapewnienie stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1009 ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Na mocy rozporządzenia:

  • Rozszerzony zostaje katalog produktów nawozowych objętych prawem wspólnotowym. (na podłoża do upraw, biostymulatory, polepszacze gleby oraz inhibitory – w tym organiczne i mikrobiologiczne, charakteryzujące się działaniem stymulującym wzrost roślin i poprawę jakości gleby)
  • Nakłada się na państwa członkowskie obowiązek organizacji i wyznaczenia w tym zakresie organów nadzoru rynku oraz odpowiedniego systemu sankcyjnego.

Ustawa o nawozach i nawożeniu. Lista zmian

Jak poinformowało MRIRW, ustawa wprowadza następujące zmiany:

  • Dostosowuje zakres i terminologię ustawy do wymagań rozporządzenia nr 2019/1009.
  • Wyznacza wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa jako organ nadzoru rynku.
  • Wyznacza Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa jako organ wykonujący zadania państwa członkowskiego Unii Europejskiej określone w rozporządzeniu nr 2019/1009.
  • Dostosowuje kompetencje organów do obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia nr 2019/100.
  • Dodaje przepisy regulujące kwestie związane z wykazem nawozowych produktów mikrobiologicznych, który ma być prowadzony przez ministra właściwego ds. rolnictwa.
  • Uzupełnia zadania okręgowych stacji o wykonywanie badań produktów nawozowych UE.
  • Wprowadza przepisy dotyczące kar za naruszenie norm rozporządzenia 2019/1009 obowiązujących na jego podstawie. (Wysokość kar została podwyższona)
  • Zastępuje dotychczasowe opłaty sankcyjne i kary grzywny za niezgodne z prawem wprowadzanie do obrotu produktów nawozowych systemem administracyjnych kar pieniężnych (nowy system sankcyjny).

źródło:gov.pl

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x