piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Zmiany w ekoschematach. Będzie ryczałt i uproszczenia pewnych wymagań

spot_img

Gospodarstwa rolne o powierzchni do 5 ha będą miały możliwość wyboru pomiędzy uczestnictwem w ekoschematach a otrzymaniem ryczałtu w wysokości 225 euro za hektar. Rząd zdecydował się zainwestować dodatkowe 190 milionów euro z budżetu państwa na dopłaty bezpośrednie dla rolników oraz wprowadził uproszczenia w procesie składania wniosków.

Ryczałt za hektar – kto będzie mógł skorzystać?

Minister rolnictwa poinformował, że z analizy przeprowadzonej przez resort wynika, iż mniejsze gospodarstwa o powierzchni do 5 ha rzadziej korzystają z ekoschematów. Tylko około 20 procent rolników z tej grupy decyduje się na uczestnictwo w tych programach.

Z tego powodu minister złożył wniosek do Rady Ministrów, która podjęła decyzję o wprowadzeniu płatności w formie ryczałtu dla tych gospodarstw. Zamiast otrzymywać różne formy płatności, rolnik, który złożył wniosek o dopłaty w latach 2022 i 2023, będzie mógł skorzystać z ryczałtu w wysokości 225 euro za każdy hektar.


Przedstawione dzisiaj zmiany w ekoschematach będą obowiązywać w roku 2023 – potwierdził Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu. W celu skorzystania z tych zmian, rolnicy muszą złożyć swoje wnioski do 30 czerwca. Natomiast dla tych, którzy chcą przejść na ryczałt, konieczne będzie złożenie oświadczenia w terminie od 1 do 31 sierpnia w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podsekretarz stanu przedstawiający szczegóły dotyczące zmian w ekoschematach zwrócił również uwagę, że opisane zmiany muszą jeszcze oczekiwać na notyfikację ze strony Komisji Europejskiej.

Inne zmiany w ekoschematach

Powyższe zapowiedzi to jednak nie wszystko. W ramach ekoschematu dla rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, zniesiono minimalną liczbę punktów oraz wprowadzono możliwość łączenia praktyk bez ograniczeń. Norma GAEC 6 dotycząca okrywy glebowej została zmieniona, wprowadzając dodatkowy termin utrzymania okrywy. W dobrostanie zwierząt, zrezygnowano z obowiązku rejestru, zastępując go oświadczeniami dotyczącymi wypasu i wybiegu dla krów mamek. Aby zachęcić rolników do uprawy ekologicznej, resort rolnictwa zmniejszył wymaganą obsadę dla płatności ekologicznych. Teraz, zamiast 0,5 JP na hektar, wystarczy obsada 0,3 JP na hektar.

źródło: MRIRW

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Do 5 ha ornej i łąk wszystkie hektary na które składa się wniosek na dopłaty?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x