wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zmiany w EFA – herbicydy na obszarach pod zazielenienia oraz uwolnienie ugorów

spot_img

W 2022 roku polscy rolnicy za zgodą Komisji Europejskiej mogą stosować herbicydy w uprawach przeznaczonych pod zazielenienie (EFA). Wniosek do KE o odstępstwo złożyło wiele państw członkowskich Unii, w tym Polska. 

Kluczem do sukcesu w roślinach strączkowych jest prawidłowe odchwaszczenie. Lista herbicydów maleje z roku na rok.

Przepis budził od wielu lat oburzenie i kontrowersje, bowiem prawidłowe prowadzenie plantacji szczególnie roślin bobowatych bez odchwaszczania jest praktycznie niemożliwe.

Decyzja nie obejmuje jednak obszarów z roślinami miododajnymi w ramach EFA.  

Zmiany umożliwią również uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji lub za obszary proekologiczne. Umożliwiony został wypas zwierząt lub zbiór w celach produkcyjnych. Od 2022 roku na ugorach objętych odstępstwem w ramach EFA można stosować wszystkie środki ochrony roślin.

Czy produkcja żywności jest zagrożona?

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do wstrzymania prac nad Europejskim Zielonym Ładem. Bezpieczeństwo żywnościowe wielu państw jest obecnie zagrożone, a poprawy sytuacji na horyzoncie nie widać. Inwazja skłoniła wszystkich do rozważań dotyczących obecnych aktów prawnych i wprowadzanych założeń. Rolnicy na Ukrainie mimo ostrzałów i min próbują zagospodarować grunty pod zasiewy.

Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łubin
Łubin
2 lat temu

A od kiedy ta decyzja weszła w życie i gdzie jest dostępna do wglądu??

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x