sobota, 24 lutego, 2024

Zima doskonałym czasem na spotkania 

spot_img

Gleba skarbem, a woda zbawieniem. Każdy fachowiec dba o swój warsztat pracy, nie inaczej jest w rolnictwie. Przerwa w pracach polowych i wegetacji roślin to odpowiedni moment, aby poszerzyć wiedzę i przeanalizować wiele aspektów w prowadzonej produkcji roślinnej.

Współczesne wyzwania dla rolników

O wysokiej kulturze rolnej w Wielkopolsce nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Taki stan rzeczy to zasługa rolników, którzy dbają o żyzność i produktywność. Poszerzanie wiedzy pomaga osiągnąć sukcesy w prowadzeniu produkcji polowej. Nie dziwi więc fakt, że na konferencję zorganizowaną 12 grudnia przez firmę Fargo PW z Tarnowa Podgórnego przybyły dziesiątki rolników. Podczas spotkania poruszono pięć kluczowych tematów – to odpowiedź na wyzwania przed jakimi stoją plantatorzy.

Konferencja zebrała wielu rolników z wielkopolskich gospodarstw. fot. J.Feliksiak, Fargo PW

Wapnowanie i nawożenie posypowe

Od odczynu gleby wszystko się zaczyna. Zagadnienia dotyczące wapnowania pól przewijają się wielokrotnie, dużo mamy w tej kwestii jeszcze do zrobienia. Uregulowany odczyn gleby wpływa nie tylko na wysoką efektywność nawożenia, ale i na tworzenie glebowej materii organicznej. Zwrócił na to szczególną uwagę Piotr Makiej z firmy Nordkalk, wspominając również o zależnościach pomiędzy pH gleby, a życiem mikroorganizmów.

Nie brakuje innowacji w dokarmianiu roślin. Klasyczne i podstawowe nawozy to nie wszystko. Rolnicy nie sugerują się już tylko ceną podaną za tonaż produktów, ważne jest również ich działanie, skład i skuteczność. O nowościach i rozwiązaniach w nawożeniu mówiła dr inż. Diana Wieczorek z ICL. W ofercie firmy znajduje się m.in produkt Polysulphate zawierający łatwo dostępną siarkę, a także potas, magnez i wapń. Wszechstronność nawozu sprawia, że jest on dobrym rozwiązaniem dla wielu gatunków roślin rolniczych. Zaletą produktu jest jego szybka rozpuszczalność, około 40 – 60 dni. 

Adiuwanty i kondycjonery podnoszą skuteczność stosowania ŚOR.

Skuteczne rozwiązania hybrydowe

Stosowanie miedzi i siarki w walce z patogenami chorobotwórczymi to nie innowacyjna metoda, a powrót do starych rozwiązań. W obliczu wycofywanych substancji czynnych mogą okazać się one alternatywą, a nawet i ostatnią deską ratunku. Obecnie zaczynamy działać hybrydowo i wspieramy ochronę roślin metodami mieszanymi.

Miedź oraz siarka to dwa podstawowe pierwiastki mogące wspomóc konwencjonalne fungicydy. O skutecznych rozwiązaniach mówili specjaliści z SMP Agro – dr inż. Sabina Łukaszewicz-Chrzan oraz Michał Laszczyński. SMP Agro w swoim portfolio posiada wiele ciekawych produktów, które wspomagają również działanie środków ochrony roślin, są to m.in adiuwanty np. Styk i Gleber czy kondycjonery wody – Support pH.

Prof. Zuzanna Sawinska – Katedra Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rolnictwo konserwujące to przyszłość

Postępujące zmiany klimatu są faktem, którego nie jesteśmy w stanie w pełni wyhamować. Jako rolnicy chcąc lub nie chcąc musimy się do nich przystosować. Sposobów jest kilka, ale tym najbardziej racjonalnym mogą okazać się działania rolnictwa konserwującego. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówili wiele zagadnień i czynników nawiązujących do wspomnianej metodyki. 

Prof. Zuzanna Sawinska omówiła podstawową charakterystykę uprawy roli zwracając uwagę na aspekty związane ze zmianami klimatycznymi, na które nakłada się emisja gazów cieplarnianych. Rozwiązań należy szukać w odbudowie materii organicznej czy retencji wodnej nie zapominając także o elementarnych zadrzewieniach śródpolnych.

Chcąc utrzymać produkcyjność należy rozpocząć od gleby i odbudowania bioróżnorodności ekosystemowej poprzez m.in. dywersyfikacje upraw czy wprowadzenie międzyplonów, zachęcić do takich działań mają ekoschematy. Rolnictwo konserwujące można zobrazować w prosty sposób. Jak mówił prof. Tomasz Piechota jest to stolik na trzech nogach tj. bioróżnorodność, odpowiednia uprawa roli oraz okrywa roślinna gleby. 

CropGas innowacyjnym projektem

CropGas to międzynarodowy projekt, w którym uczestniczą podmioty m.in. z Polski. Do inicjatywy dołączył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Fargo PW z Tarnowa Podgórnego. Głównym zakresem działań jest ocena wpływu praktyk rolnictwa konserwującego na emisję gazów cieplarnianych. Poznańska uczelnia prowadzi prace badawcze od kilku lat. Wyniki doświadczeń przeprowadzonych w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Brodach mogą okazać się kluczowymi informacjami w projekcie. Inicjatywa to odpowiedź na postępujące zmiany klimatu, a wspomniani polscy partnerzy mogą wspólnymi działaniami osiągnąć pozytywne rezultaty.

Prof. Tomasz Piechota to specjalista m.in z zakresu uprawy bezorkowej i międzyplonów.

Ożywione dyskusje między naukowcami, a rolnikami 

Wiedza teoretyczna w rolnictwie to jedno, jednak praktyka rządzi się swoimi prawami. Pożądanych efektów i sukcesów nie uzyskamy bez połączenia tych dwóch stron. Rolnicy potrzebują często prostej recepty oraz motywacji do działania. Profesjonalnego podejścia w tych sprawach nie braknie wśród naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prof. Sawinska jak i prof. Piechota to doskonali fachowcy w dziedzinie rolnictwa, którzy znają w praktyce charakterystykę polskich gospodarstw. Nie dziwi więc fakt, że po wystąpieniach prelegentów rozpoczęły się dyskusje, które są cennym punktem każdej konferencji.

spot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x