Co znajdziesz w artykule?
W związku z ograniczeniami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej z powodu pandemii koronawirusa Komisja Europejska wprowadziła przepisy wykonawcze zmierzające do równoważenia sytuacji podażowo-popytowej dla sektorów: ziemniaków, mleka i przetworów mlecznych oraz sektora uprawy drzew i innych roślin żywych, bulw, korzeni i tym podobnych, kwiatów ciętych i liści ozdobnych,
Na mocy ww. przepisów rolnicy, zrzeszenia rolników, związki takich zrzeszeń oraz uznane na podstawie przepisów rozporządzenia PEiR(UE) 1308/2013 – organizacje producentów, zrzeszenia uznanych organizacji producentów i uznane międzybranżowe organizacje, mają czasową możliwość zawierania dobrowolnych porozumień i wydawania wspólnych decyzji dotyczących powyższych sektorów.
Uprawnienia producentów ziemniaków
Porozumienia i decyzje w sektorze ziemniaków dotyczą ziemniaków do przetwórstwa i mogą obejmować:
– wycofanie z rynku (zniszczenie);
– bezpłatną dystrybucję (do banków żywności, instytucji publicznych);
– przetwarzanie do innych celów (m.in. na paszę dla zwierząt, alkohol, skrobię);
– dłuższe przechowywanie (tworzenie i wyszukiwanie możliwości przechowywania oraz przygotowania ziemniaków do przechowywania przez dłuższy okres);
– promocję konsumpcji produktów przetworzonych z ziemniaków;
– okresowe wspólne planowanie produkcji (wielkości nasadzeń) i dostosowanie istniejących umów obejmujących ziemniaki w ramach kampanii 2020 r.
Powyższe porozumienia i decyzje mogą być zawierane tymczasowo przez okres 6 miesięcy rozpoczynający się od daty wejścia w życie rozporządzenia wymienionego w pkt 1, tj. od dnia 5 maja 2020 r.
Mleko i przetwory mleczne
Porozumienia i decyzje w sektorze mleka i przetworów mlecznych mogą dotyczyć wspólnego planowania wielkości produkcji mleka surowego oraz mogą być zawierane tymczasowo przez okres 6 miesięcy rozpoczynający się w dniu 1 kwietnia 2020 r.
Drzewa, bulwy i inne
Porozumienia i decyzje w sektorze drzew i innych roślin żywych, bulw, korzeni i tym podobnych, kwiatów ciętych i liści ozdobnych, obejmują:
– wycofanie z obrotu i bezpłatną dystrybucję;
– wspólną promocję zachęcającą do zakupu żywych roślin i kwiatów;
– tymczasowe wspólne planowanie produkcji.
Powyższe porozumienia i decyzje mogą być zawierane tymczasowo przez okres 6 miesięcy rozpoczynający się od daty wejścia w życie rozporządzenia wymienionego w pkt 2, tj. od dnia 5 maja 2020 r.
Konieczność powiadomienia
Niezwłocznie po zawarciu porozumienia lub wydaniu wspólnej decyzji, o których mowa powyżej, należy poinformować Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na wymaganym formularzu pod nazwą: „Powiadomienie o szacowanej wielkości produkcji objętej porozumieniem lub decyzją”.
Następnie nie później niż 25 dni od zakończenia okresu 6 miesięcy, o którym mowa powyżej, należy poinformować ARiMR o wielkości produkcji faktycznie objętej porozumieniami lub decyzjami, na formularzu pn.: „Powiadomienie o faktycznej wielkości produkcji objętej porozumieniem lub decyzją”.
Powyższe powiadomienia wraz z porozumieniami/ decyzjami składać należy osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej wyznaczonego operatora, adresując je do Prezesa ARiMR.
Porozumienia, ale nie zmowy
Powyższe szczególne warunki wykluczają porozumienia i decyzje, które bezpośrednio lub pośrednio prowadzą do podziału rynków, dyskryminacji ze względu na przynależność państwową lub do ustalania cen. Ponadto powyższe porozumienia i wspólne decyzje nie mogą zakłócać właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego, a ich celem jest wyłącznie ustabilizowanie powyższych sektorów. Porozumienia i decyzje będą też oceniane pod kątem tego, czy nie zakłócają funkcjonowania rynku wewnętrznego i mają na celu wyłącznie ustabilizowanie danego sektora.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay
Ziemniak – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych