niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zielone Pola 2018 Osadkowski – czas podsumować

spot_img

Zielone Pola, to doskonała okazja dla rolników, by porozmawiać i wymienić swoje doświadczenia z producentami środków do produkcji rolnej oraz środowiskiem zaopatrującym rolnictwo. Te cykliczne imprezy są miejscem, gdzie praktyka rolnicza spotyka się z teorią. Podczas pokazów polowych uzupełniamy wiedzę przekazaną na konferencjach zimowych. Uważamy, że są to jedne z tych imprez, które wnoszą najwięcej do pracy rolnika, ponieważ pozwalają na sprawdzenie skuteczności technologii ochrony i nawożenia w danym terenie i  jednocześnie oferują przegląd propozycji na kolejny sezon. Tegoroczny cykl spotkań polowych już za nami. Zapraszamy na podsumowanie i krótki fotoreportaż poświęcony tym wydarzeniom.

CO ZA NAMI

Sezon 2017/2018 nie był łatwym dla upraw zbóż i rzepaku ozimego. Jesienią 2017 roku na terenie w zasadzie całej Polski mieliśmy do czynienia z dużą ilością opadów i temperaturami słabo stymulującymi jesienny wzrost roślin. Te warunki spowodowały w wielu miejscach wejście roślin w okres spoczynku zimowego w niedostatecznych fazach rozwojowych. Miesiące zimowe przeplatały temperaturę, a najtrudniejszym momentem był przełom lutego i marca w którym notowane były spadki nawet poniżej – 20 st. C przy braku okrywy śnieżnej. Takie warunki powodowały uszkodzenia roślin i konieczność ich późniejszej regeneracji. Do końca marca 2018 panowały niskie temperatury w stosunku do wielolecia. Obraz pól zaczął się bardzo dynamicznie zmieniać z początkiem kwietnia. Bez okresu przejściowego temperatura wzrosła powyżej 20 st. C. co spowodowało szybki rozwój roślin i dynamicznie postępujące fazy zarówno zbóż jak i rzepaku ozimego. W krótkim czasie z około 10 dniowego opóźnienia, wegetacja wyprzedziła średni rozwój i już około 20 kwietnia w południowych lokalizacjach (Rudziczka, Jakubowice, Pawłowice) rzepaki rozpoczęły kwitnienie. Kolejne dwa miesiące (maj i czerwiec) przebiegały pod znakiem suszy, gdzie w wielu miejscach łączna ilość opadów nie przekraczała 30 minimetrów w tym okresie.

CO SIĘ SPARWDZIŁO NA POLETKACH

Mimo wielu perturbacji związanych z przebiegiem pogody dało się zauważyć, że odpowiednia technologia prowadzenia upraw oraz najnowsza genetyka odmian zbóż i rzepaku radziły sobie w tych warunkach.  Z odmian rzepaku wyróżniającą na wszystkich lokalizacjach była SY Ilona, która potwierdziła, że nie przez przypadek została odmianą wzorcową w COBORU z pośród odmian populacyjnych. W śród tegorocznych nowości zaprezentowanych w Pawłowicach koło Leszna świetny wigor i tolerancję na trudne warunki pokazały odmiany rzepaku Chopin F1 oraz SY Florian. Są to najnowsze odmiany w ofercie, które dają możliwość maksymalizacji plonu nawet w tak trudnym sezonie. Pozostające w ofercie odmiany Garou F1 i Acapulco F1  również potwierdziły swoją pozycję rynkową.

Największe problemy z przebiegiem pogody i rozwojem roślin można było zauważyć w zbożach o opóźnionym terminie siewu. Brak jesiennego krzewienia oraz niedostateczne krzewienie wiosenne połączone z suszą spowodowały mniejszą od optymalnej obsadę źdźbeł kłosonośnych. W takich warunkach kluczowym zabiegiem było podanie zwiększonej pierwszej wiosennej dawki azotu, nawet do 100 kg czystego N/ha. Dalszymi działaniami w celu poprawy kondycji roślin było podanie mikroelementów w postaci OSD Mikro Zboża i dodatkowego wzmocnienia roślin stymulatorem aminokwasowym Terra Sorb foliar. Część odmian prezentowanych na poletkach zbożowych już jesienią było zasilonych indykatorem odporności Nano Gro podawanego wraz z zaprawą. Ta forma  aplikacji jest najbardziej skuteczna, aby rośliny wzmocnić już od najwcześniejszych faz rozwojowych. Wpływ nowych technologii na plonowanie oraz plon poszczególnych odmian będzie oceniany. Czekamy na potwierdzenie w wynikach plonowania na poletkach, najwyższych wyników rejestracyjnych z 2018 roku odmiany pszenicy ozimej Apostel z hodowli IGP Polska. Pozostałe odmiany takie jak Zeppelin oraz Hondia potwierdzają już dobrze znane parametry dopasowania do trudnych sezonów, a także pewność osiąganego plonu.

 

TO JESZCZE NIE KONIEC

Łącznie spotkania z cyklu Zielone Pola 2018 odbyły się w 10 lokalizacjach rozmieszczonych w różnych obszarach Polski. Począwszy od najbardziej wysuniętej na północ lokalizacji w  Zielinie po Jakubowice na południu oraz od Nowej Wsi na zachodzie po Wasylów na wschodzie kraju – tuż przy granicy z naszym wschodnim sąsiadem. Zlustrowanych zostało około 200 ha poletek doświadczalnych i odwiedziło nas ponad 2 500 rolników. To wszystko, co się działo podczas Zielonych Pól relacjonowało 13 przedstawicieli mediów: radia oraz prasy branżowej i lokalnej. O wyjątkowości imprez świadczy fakt, iż partnerami Zielonych Pól 2018  było 23  wiodących producentów materiału siewnego, środków do produkcji rolnej oraz maszyn. Zielone Pola 2017 uznajemy za zamknięte, ale się jeszcze nie żegnamy! Na stronie internetowej www.osadkowski.pl nadal aktywna zostaje zakładka poświęcona tym wydarzeniom. Zamieściliśmy na niej aktualne zdjęcia, filmiki oraz informacje pochodzące z mediów.  Już teraz zapraszamy również na cykl jesiennych dni pola poświęconych uprawie kukurydzy.

 

STATYSTYKI – ZIELONE POLA 2018

  • Łącznie spotkania z cyklu Zielone Pola 2018 odbyły się w Osadkowski SA  w  10 lokalizacjach rozmieszczonych w różnych obszarach Polski.
  • Odwiedziło ponad 2 500 rolników
  • Zlustrowanych zostało około 200 ha poletek doświadczalnych
  • Rolnicy mogli zobaczyć łącznie kolekcję: 26 odmian rzepaku ozimego, 11 odmian pszenicy ozimej, 5 jęczmienia ozimego, 2 pszenżyta i 2 odmiany żyta mieszańcowego.
  • O wyjątkowości imprez świadczy fakt, iż partnerami Zielonych Pól było 23  wiodących producentów środków do produkcji rolnej oraz maszyn
  • To wszystko, co się działo podczas Zielonych Pól relacjonowało 13 przedstawicieli mediów: radia oraz prasy i portali branżowych

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników