niedziela, 15 września, 2024
spot_img

Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym. Sprawdź jakie modele oferuje rynek!

Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym – tego typu maszyny mają być patentem na wysoką jakość pasz z użytków zielonych. Mniej zabrudzeń ziemią, mniejsze straty liści z lucerny i koniczyny to oczekiwania stawiane przed zgrabiarkami taśmowymi. Sprawdź jakie modele zgrabiarek oferuje rynek!

Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym są reklamowane przez niektórych producentów jako maszyny dla dużych i średnich gospodarstw oraz firm usługowych. Uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że są to maszyny dla dużych gospodarstw i firm usługowych. Ceny katalogowe ciąganych modeli zaczynają się od kwot przekraczających 340 tys. złotych netto (Kuhn MERGE MAXX 760, SaMASZ MRG2-900), jednak przy odpowiedniej ilości pracy, zwłaszcza na lucernikach, takie maszyny na siebie zapracują.

Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym — zasada działania

W najbardziej popularnych zgrabiarkach karuzelowych szykowany do zbioru materiał jest przesuwany po powierzchni gleby, co w przypadku koniczyny i lucerny sprzyja obrywaniu liści, które są najcenniejszą częścią rośliny.

Zasada działania zgrabiarek taśmowych jest zupełnie inna. Materiał roślinny jest podnoszony przez podbieracze palcowe, z których trafia na przenośniki taśmowe. Siano czy zielonka w taki sposób jest dużo łagodniej traktowana niż w przypadku karuzel, stąd mniejsze straty liści. Ponadto pozytywny wpływ na jakość grabionej masy ma ograniczona ilość kamyków i piasku w grabionym materiale, co przekłada się na lepszą jakość paszy i mniejsze zużycie maszyn do zbioru.

Jedną z zalet tego typu maszyn jest szeroka zakres ustawień w odniesieniu do grabionego pokosu, istnieje możliwość grabienia małych i dużych wałów. Za jednym przejazdem można zrobić zarówno jeden duży wał, jak i dwa mniejsze. W przypadku słabszego materiału z kolejnych pokosów można zgrabić szeroki wał z 2–3 przejazdów zgrabiarki. Jest to szczególnie duży atut w przypadku zbioru sieczkarniami. Dla porównania w przypadku słabego plonu trawy i pracy zgrabiarką dwukaruzelową grabiącą do środka pokos po takiej maszynie wygląda mizernie.

Zgrabiarki taśmowe są maszynami uniwersalnymi, można nimi grabić materiał suchy, a także świeżo skoszony (siano, słomy, przewiędniętej trawy z przeznaczeniem na sianokiszonkę i zielonki).

Modele zgrabiarkek taśmowych

Na rynku znajdziemy parę ofert zgrabiarek taśmowych wartych uwagi. Są to:

Kuhn MERGE MAXX

Firma Kuhn jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów maszyn zielonkawych w naszym kraju i klienci interesujący się tematem zgrabiarek z przenośnikiem taśmowym na pewno będą kojarzyć linię maszyn MERGE MAXX, na którą składają się trzy modele ciągane i jeden model zawieszany.

Zgrabiarki taśmowe MERGE są wyposażone w specjalny system wahadłowy zawieszenia z 4 mocnymi, regulowanymi sprężynami. Każdy podbieracz pracuje pod kątem +/–10° i ma zakres przesuwu pionowego –20/+30 cm, dzięki czemu może dostosować się do nierówności terenu.

W maszynach Kuhn zastosowano przegubowe płozy, które mają chronić ściernisko przed uszkodzeniem spowodowanym przez ruchy boczne maszyny podczas ostrych zakrętów. Wysokość płóz jest regulowana, aby dostosować maszynę do różnych rodzajów pasz (łąki, lucerna, słoma itp.). Maszyny ciągane oferują szerokość roboczą od 6,2–7,5 m dla najmniejszego modelu do 11 m w największej maszynie.

Jako ciekawostkę można dodać, że czołowa zgrabiarka MERGE MAXX 440 F posiada wyjątkowe rozwiązanie – dwie taśmy. Mogą one dostarczać materiał roślinny jednocześnie na lewą i prawą stronę. Szerokość robocza tego modelu to 4,4 m przy szerokości własnej maszyny 3,0 m.

SaMASZ MRG2-900

Polski SaMASZ również należy do nielicznego grona producentów posiadających w swojej ofercie zgrabiarki taśmowe, a dokładniej jeden model ciąganej zgrabiarki MRG2-900. Jest to maszyna ciągana, za pracę odpowiadają dwa 5-rzędowe podbieracze krzywkowe o szerokości roboczej 3,5 m.

Szerokość robocza maszyny wynosi 8,8 m, jednak grabiąc 2 pokosy pośrodku zgrabiarki i z boku maszyny, możemy uzyskać szerokość roboczą nawet do 10,6 m. Dwie sekcje podbierające umożliwiają mnogość konfiguracji zgrabianka z pokosami po boku, po środku, po obu bokach oraz po jednym bądź drugim boku i środku. W sumie mamy 6 możliwych kombinacji ułożenia pokosu.

Sekcje robocze są odciążane hydropneumatycznie i są wyposażone w ślizgi lub rolki prowadzące. Własny układ hydrauliczny, chłodnica oleju są zamontowane na ramie i mają za zadanie napęd podbieraczy, transporterów oraz regulację siły docisku sekcji roboczych.

Kverneland/ROC

Zdecydowanie najszerszą ofertą zgrabiarek z przenośnikiem taśmowym może pochwalić się pochodząca z Włoch firma ROC SRL. W skład gamy produkcyjnej wchodzą maszyny aż 14 różnych modeli o szerokościach roboczych od 3,8 do 12,2 m i prawdopodobnie model RT 1220 jest największą tego typu maszyną na świecie.

Część modeli firmy ROC jest sprzedawana pod marką Kverneland ROC. Kverneland jest właścicielem większościowego pakietu akcji firmy ROC.

ROC ma w swojej ofercie m.in. maszyny czołowe jedno- i dwusegmentowe, które można zagregować z ciągnikami rolniczymi oraz pokosówkami. Ponadto w ofercie znajdują się maszyny ciągane składające się z 2, a nawet 3 i 4 segmentów.

SIP

Słoweński SIP ma w swojej ofercie dwie zgrabiarki czołowe oraz jeden model ciągany. Maszyny zawieszane na przedni TUZ mają szerokość 2,95 i 3,45 m i ważą odpowiednio 987 i 1152 kg. Obie maszyny wymagają do napędu jednej pary hydrauliki, są wyposażone w hydropneumatyczny układ zawieszenia i cztery obrotowe płozy zamontowane w pobliżu jednostki podbierającej. Płozy oraz hydropneumatyka zapewniają doskonałą czułość i równomierny nacisk na grunt.

Model ciągany AIR 900 T waży 5750 kg, dwa podbieracze o szerokości 3,45 m umożliwiają pracę z szerokością roboczą nawet 9 m. Oba segmenty (podbieracze) można zsuwać i rozsuwać, dzięki czemu maszyna może grabić do środka, do boków i w ramach jednego przejazdu możemy uzyskać jeden lub dwa pokosy. Maszyna do pracy wymaga dwóch par wyjść hydrauliki zewnętrznej, podbieracze posiadają zawieszenie hydropneumatyczne oraz obrotowe płozy do kopiowania terenu.

PÖTTINGER MERGENTO VT

Firma PÖTTINGER posiada w ofercie jeden model zgrabiarki taśmowej ciąganej. Maszyna austriackiego producenta składa się z dwóch podbieraczy o szerokości 3,7 m i waży 4750 kg, szerokość robocza w zależności od ustawienia sekcji wynosi 7,6–8,6 m i umożliwia odkładanie pokosu w 6 różnych konfiguracjach.

Maszyna wyposażona jest w krzywkowy, 6-rzędowy podbieracz. Cały podbieracz każdej z taśm napędzany jest przez własny silnik hydrauliczny. Jest on umieszczony na końcu każdego podbieracza i przez to jest łatwo dostępny. Na każdej taśmie, blisko uchwytów palców podbieracza są zamontowane dwa podwozia rolkowe mające za zadanie kopiowanie terenu.

REITER RESPIRO

W zgrabiarkach z przenośnikiem taśmowym specjalizuje się austriacka firma Reiter, która działa na rynku od 2007 roku i oferuje kilka modeli zgrabiarek o nazwie handlowej Respiro. W jej portfolio znajdziemy zarówno maszyny duże ciągane, jak również małe i duże zgrabiarki zawieszane na przedni TUZ. Największym modelem w ofercie firmy Reiter jest ważący 6400 kg Respiro R9. Maszyna ta umożliwia pracę z szerokością roboczą od 7,5 do 9 m. Cechą charakterystyczną maszyny jest solidne czterokołowe podwozie (para kół transportowych oraz dodatkowe dwa koła zamontowane po bokach maszyny), które ma zapewniać stabilność pracy na skłonach czy uwrociach.

W ofercie firmy znajdziemy również mniejszy model ciągany R8 o szerokości roboczej do 8 m oraz maszyny zawieszane na przedni TUZ – Respiro R3 Profi oraz Respiro R3.5 Profi o masie kolejno 1250 kg i 1350 kg oraz szerokościach 3 i 3,5 m.

Podsumowanie

Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym to maszyny, które zyskują na znaczeniu w dużych gospodarstwach oraz firmach usługowych. Choć ich koszt początkowy może być wysoki, ich efektywność i jakość pracy sprawiają, że są one warte inwestycji, zwłaszcza na dużych areałach upraw roślinnych takich jak lucerna. Dzięki innowacyjnej konstrukcji i funkcjonalności, zgrabiarki taśmowe oferują szereg korzyści, które mogą zadecydować o ich przewadze nad tradycyjnymi zgrabiarkami karuzelowymi.

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x