Co znajdziesz w artykule?
Komisja Europejska obniżyła swoje szacunki dotyczące produkcji rzepaku w UE w 2024 r. do 16,9 mln ton, podczas gdy przetwórstwo rzepaku w sezonie 2024/25 ma osiągnąć 23 mln ton. W tym roku KE oczekuje odbicia produkcji rzepaku do 19,0 mln ton w porównaniu do 17,8 mln ton – średnia pięcioletnia. Wzrost produkcji ma nastąpić dzięki większemu o 4% areałowi i zbliżonym do średniej plonom (3,2 t/ha).
Produkcja rzepaku w UE (tys. ton)
Największym konsumentem nasion rzepaku są Niemcy, z przetwórstwem około 10 mln ton.
Import rzepaku do UE wzrósł o 18% w skali roku
W okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 marca 2025 r. import rzepaku do UE wyniósł łącznie 5,1 mln ton (+18% w porównaniu z rokiem poprzednim),
Ukraina jest największym dostawcą rzepaku do UE
W pierwszej połowie sezonu głównym dostawcą była Ukraina, podczas gdy w drugiej połowie spodziewany jest wzrost importu z Kanady i Australii.
Od początku sezonu Ukraina dostarczyła 2,3 mln ton, czyli 46% całkowitego importu (w porównaniu z 2,8 mln ton rok wcześniej). Import z Australii osiągnął 2,0 ton i oczekuje się, że do końca sezonu gwałtownie wzrośnie, podczas gdy import z Kanady wyniósł łącznie 483 000 ton. Ponieważ Kanada uprawia odmiany rzepaku GMO, olej z nich produkowany podlega ograniczeniom w zakresie wykorzystania w UE. W tym sezonie import rzepaku nie-GMO z Serbii i Mołdawii znacznie spadł.
Główni dostawcy rzepaku do UE
Źródło: KE