wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Zadaniem GUS polscy rolnicy coraz bogatsi! Ile zarabia statystyczny rolnik?

spot_img

Według GUS dochód w ubiegłym roku był wyższy o 8,4% w porównaniu do 2018 i wyniósł 44 217 tys. złotych, a aż o 15% wzrosły dochody z rodzinnych gospodarstw rolnych dając sumę końcową 43 745 tys. złotych.

Co wpłynęło na polepszenie sytuacji materialnej ?

Rozwój polskiego rolnictwa w 2019 r. zawdzięczał zmianom cen na europejskich i światowych rynkach rolnych. W zależności od kierunku specjalizacji gospodarstw odnotowano poprawę lub pogorszenie sytuacji finansowej na skutek ciągłego wahania cen w kraju. W 2019 r., wzrost cen wpłynął korzystnie na sytuację producentów zbóż, ziemniaków, drobiu i świń. W niewielkim stopniu poprawiła się sytuacja producentów mleka. W przypadku warzyw i owoców wzrost cen zdecydował o znacznie wyższej wartości produkcji, pomimo niższych zbiorów. Podwyżki cen w kraju przyniosły korzyści producentom rolnym, szczególnie zaprocentowały u gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej (wzrost wartości globalnej o 11,8% w porównaniu do 2018 r.).

W 2019 r. uwarunkowania rynkowe produkcji rolniczej, wyraźnie poprawiły się w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny produktów rolnych kosztowały więcej niż ceny środków do produkcji rolnej, a więc wskaźnik relacji cen („nożyce cen”) był znacznie korzystniejszy dla producentów rolnych niż rok wcześniej i wynosił 111,6 wobec 94,4 w 2018 roku. Oprócz wahań cen na rynku krajowym na bieżący wynik finansowy złożyły się takie czynniki jak  zmiana nawyków żywieniowych i sytuacja na zagranicznych rynkach rolnych.

Wykres 1. Wskaźnik ”nożyc cen” w rolnictwie/ GUS

Ubiegły rok to  wysokie temperatury powietrza i brak opadów. Zbiory głównych płodów rolnych, z wyjątkiem ziemniaków, buraków cukrowych, oraz warzyw i owoców, były wyższe niż przed rokiem. Przy wzroście zbiorów i cen, wartość produkcji roślinnej (w cenach bieżących) zwiększyła się w skali roku o 11,8%. Wystąpił przy tym wzrost wartości towarowej produkcji roślinnej – o 10,6%. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano nieznaczny (o 0,7 p.proc.) spadek udziału towarowej produkcji roślinnej w globalnej produkcji rolniczej. Jednak wartość towarowej produkcji roślinnej w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych wzrosła do 2451 zł wobec 2219 zł przed rokiem, tj. o 10,5%.

Według RER (Rachunki Ekonomiczne Rolnictwa) globalna produkcja rolnicza w 2019 r. w cenach bieżących producenta, z uwzględnieniem dopłat bezpośrednich, kształtowała się na poziomie 113,4 mld zł, tj. o 6,2% wyższym niż przed rokiem. Zwiększenie wartości produkcji było spowodowane wzrostem cen o 8,7%, przy spadku wolumenu produkcji o 2,3%. Większa, w porównaniu z rokiem poprzednim, wartość produkcji była głównie wynikiem wzrostu produkcji roślinnej (o 14,5%) jak również w mniejszym stopniu usług świadczonych przez gospodarstwa rolne (o 3,1%) oraz pozostałej produkcji (drugorzędnej nierozdzielnej działalności rolniczej o 2%), przy zbliżonej do roku poprzedniego wartości produkcji zwierzęcej (wzrost o 0,4%). Najwyższy wzrost odnotowano w wartości produkcji:

  • ziemniaków 36,6%
  • warzyw 24,6%,
  •  owoców 21,3%.

Ostatecznie wartość produkcji roślinnej (w cenach bazowych) w 2019 r. była wyższa o 13,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, a w porównaniu do średniej z lat 2010-2018 zwiększyła się o 11,2%. Produkcja zwierzęca natomiast zwiększyła się jedynie o 2,9%.

Z roku na rok coraz lepiej ?

Według wyników badania budżetów gospodarstw domowych sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce poprawia się systematycznie od 2004 roku. W 2019 r. dynamika wzrostu przeciętnego dochodu rozporządzalnego była wyższa niż przed rokiem. Dochód wyniósł 1819 zł i w skali roku były wyższy o 5,0%. Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę, które wyniosły 1252 zł, w tym wydatki na towary i usługi konsumpcyjne – 1201 zł, były również większe niż w 2018 r. (odpowiednio o 3,1% i o 3,3%). Sytuacja w gospodarstwach domowych rolników nadal kształtowała się na poziomie niższym niż w pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych, z wyjątkiem grupy rencistów. Gospodarstwa domowe rolników dysponowały dochodem rozporządzalnym w wysokości 914 zł na 1 osobę i cechowały się najniższym udziałem wydatków w dochodach i największą średnią kwotą nadwyżki dochodu nad wydatkami. Zeszłoroczny wzrost dochodów gospodarstw rolnych był efektem zwiększenia wartości produkcji o 30,7% przy wyższych kosztach ogółem o 32,4% i większych o 13,4% dopłatach do działalności operacyjnej. Rok 2019 powiał optymizmem, lecz bieżący 2020 namieszał w gospodarce. Sytuacja wielu gospodarstw uległa zmianie a  na finalne podsumowanie musimy poczekać do następnego lata lecz już teraz wiadomo, że dane odnotowane w ubiegłym roku nie będą tak spektakularne jak w 2019.

Maria Chmal
źródło:stat.gov.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
3 lat temu

trochę korekty bo ziemniaki rok temu 1,5 złkg a w tym roku 0,18złkg

Bugsbanny
Bugsbanny
3 lat temu

Widzę że biorą tylko pod uwagę ile wzrosły ceny żywności a co ze środkami do producji , głównie chemia i części zamienne ceny maszyn które wzrosly o wiele więcej. I jeszcze jedno jest to dochód na rodzinę w gospodarstwie , a w gospodarstwie przeciętnie pracują co najmej dwie osoby czyli podzielmy to przez dwa, czyli 21872,5 na pracującego co dajel 1822,7 zł miesięcznie uwzględniając wkład majątkowy i brak urlopu i chorobowego ,super dochód…

Michał
Michał
3 lat temu

Rzeczywiście rolnicy wożą się Maybachami ,zwiedzają świat i tylko impresją a te hektary ,ciągniki i maszyny i to czysty hedonizm.Subwoofery w kabinach ,masaże w fotelach i kojący uszy ryk V8 pod maską.Setki zwierząt przeprowadzających fotosyntezę w gospodarstwie bo dużo żrą za grubą kasę i lubią smród i bród ,a tak w ogóle to tylko na płatnych urlopach siedzą, śpią do południa i nic nie robią.Jak oni to możliwe że przy groszowych inwestycjach wyciągają taka grubą kasę?Sami bogacze w drogich garniturach co tylko wożą się swoimi limuzynami po drogich restauracjach i ekskluzywnych hotelach.Zioło , koko kasyna i patrząc z tarasu na morze z modelkami się bawią.Nic dziwnego że wszyscy im zazdroszczą.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x