wtorek, 20 lutego, 2024

Zboże ukraińskie powinno być kupowane przez UE?

spot_img

Pod koniec czerwca zarząd KRIR zgłosił pomysł walki z kryzysem jaki obecnie rozgrywa się na rynku zbóż. Według Izby skutecznym działaniem, które pozwoli utrzymać konkurencyjność polskich zbóż jest zakup przez UE ziarna z Ukrainy. 

Transport ukraińskiego zboża powoduje obniżki

Ogromne ilości zboża nie zostały wyeksportowane z terenu ukraińskiego. Do Polski trafiają obecnie niewielkie transporty, jednak na tyle duże żeby u nas powodować obniżki i niepokój rolników przed żniwami. Co istotne nie są to także ilości, które mogłyby wpłynąć na sytuację światową. W efekcie powyższego zdaniem Izby na rynku światowym zboże będzie drogie, ceny niestabilnie a na Ukrainie będzie zalegać bardzo tanie zboże, bez możliwości wywiezienia z tego kraju, pomimo dużo niższej spodziewanej produkcji w tym roku.  KRIR przedstawił także czarny scenariusz dla producentów drobiu. W oparciu o tanie pasze ukraińscy producenci drobiu mogą prowadzić produkcję i sprzedawać do Unii Europejskiej żywiec po zaniżonych cenach, a to uderzy w produkcję głównie w Polsce, pogłębiając negatywne skutki dla rolników. Jak więc uchronić polskich gospodarzy i gospodarkę?

Zakupem zbóż powinna zająć się UE 

KRIR proponuje aby zakup zbóż ukraińskich bezpośrednio na Ukrainie leżał po stronie UE po określonej cenie (np. 90% średniej w UE) z przeznaczeniem na eksport poza UE. Co przyniosłoby takie rozwiązanie?

W ocenie Izby mogłoby to ustabilizować ceny na Ukrainie, a dzięki temu uspokoiłoby ceny u nas. Dodatkowo zmniejszyło ryzyko dysproporcji w kosztach produkcji drobiu a jednocześnie pomogłoby w uporządkowaniu kwestii transportu zbóż (w większym stopniu rząd Ukrainy miałby na to wpływ). Jednocześnie rozwiązany zostałby problem pokrycia kosztów transportu i magazynowania. Można byłoby wykorzystać najprostszą technologię przechowywania, to jest magazynowanie w rękawach foliowych, szybko, tanio, elastycznie i na każdą skalę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Za nami kolejny spadkowy tydzień dla notowań unijnych zbóż i pszenicy

Potencjalna pomoc dla rolników

Zarząd Izby jest pewny, że już sama zapowiedź wdrożenia takiego mechanizmu zadziałałaby łagodząco na rynek nawet przy ograniczonej skali takiej interwencji. Co istotne, w stosunku do  potencjalnego efektu pomocy rolnikom i gospodarce ukraińskiej, koszty takiego działania byłby bardzo niski. Dodatkowo UE uzyskałaby narzędzie polityczne jako dysponent zboża w skali globalnej. Rozwiązanie takie musiałoby być przyjęte przez KE w ramach środków wsparcia dla Ukrainy. Wydaje się, że COPA i COGECA mogą poprzeć to rozwiązanie, ponieważ będzie ono realnym wsparciem dla europejskich rolników.

Zgadzacie się z pomysłem Izby? A może macie jeszcze inne pomysły na zażegnanie tej skomplikowanej sytuacji?

źródło: KRIR
Zdj: pixabay

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x