wtorek, 29 kwietnia, 2025
spot_img

Zbiory pszenicy na Ukrainie mogą obniżyć się o blisko 1/4, a eksport o 35% w nowym sezonie – USDA

spot_imgspot_img

Według przedstawicielstwa Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w Kijowie zbiory pszenicy na Ukrainie w tym roku (sezon 2025/26) wyniosą tylko 17,9 mln ton, co będzie najniższym wynikiem od 13 lat i o 23% niższym niż w ubiegłym roku. Opublikowana prognoza oparta jest na plonach średnich i faktycznym areale zasiewów pszenicy ozimej i częściowo jarej (zaawansowanie w 62 procentach).

Areał upraw pszenicy spadnie na Ukrainie o 7 procent w skali roku

Według raportu powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej jest mniejsza o 6,6 procent w porównaniu z sezonem 2024/25 i sięga 4,380 mln ha. Oczekuje się, że kolejne 150 tys. ha zasiane będą pszenicą jarą, co łącznie stanowić będzie powierzchnię 4,530 mln ha (-7 procent w skali roku).

Raport zakłada, że mniejsze zasiewy są wynikiem bardzo suchych warunków glebowych we wrześniu-październiku, optymalnym okresie siewu pszenicy ozimej na Ukrainie, a także ogólnie niskiej rentowności uprawy.

Pszenica jest ważnym elementem płodozmianu

Ogólnie rzecz biorąc, rolnicy utrzymują pszenicę ozimą w płodozmianach, aby zapewnić optymalne warunki początkowe dla bardziej dochodowych upraw jarych, w szczególności kukurydzy, a w jeszcze większym stopniu roślin oleistych, głównie słonecznika, które następują po pszenicy ozimej w płodozmianie – zauważa raport.

Eksport pszenicy ukraińskiej obniży się o 35 procent w skali roku

USDA przewiduje, że ukraiński eksport pszenicy w sezonie 2025/26 wyniesie tylko 10 mln ton w porównaniu do szacowanych 15,5 mln ton w tym sezonie (2024/25) i rekordowych 21 mln ton w sezonie 2019/20.

Prognozy IGC dla Ukrainy są bardziej optymistyczne

Dla porównania, Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje dużo mniejszy spadek produkcji i eksportu ukraińskiej pszenicy. Według raportu z 17.04.2025 tegoroczna produkcja pszenicy na Ukrainie powinna wynieść 25,1 mln ton, a eksport 16,1 mln ton. Dla obecnego sezonu wielkości te sięgają odpowiednio 25,4 mln ton i 17,4 mln ton.

Źródło: USDA, IGC

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x