środa, 14 maja, 2025
spot_img

Zatrważające wyniki badania. Co piąty rolnik chce odejść z zawodu!

spot_imgspot_img

Pesymizm wśród rolników rośnie, a z najnowszego badania Ipsos wynika, że co piąty rolnik myśli o porzuceniu swojej działalności w ciągu najbliższych pięciu lat.

Badanie, zlecone przez organizację CropLife Europe, przeprowadzono w dziewięciu krajach UE, w tym również w Polsce. Wyniki są zatrważające. Aż 91% rolników twierdzi, że reakcja polityków na ich problemy jest daleka od oczekiwań. Pomimo masowych protestów, niewiele się zmieniło.

Coraz trudniej wiązać koniec z końcem

Problem, który rolnicy podkreślają najbardziej, to zbyt niski poziom dochodów i przytłaczająca biurokracja. Aż 69% rolników uważa, że ich zarobki nie wystarczają na pokrycie podstawowych kosztów utrzymania gospodarstwa. Codzienność staje się coraz trudniejsza, a zamiast skupić się na produkcji żywności, wielu rolników spędza długie godziny na wypełnianiu dokumentów.

– Mamy dość biurokracji, która tylko zabiera nam czas. Zamiast się rozwijać, wciąż utknęliśmy w papierkach – mówią rolnicy.

Innowacje na wagę złota

Wyniki badania pokazują także, że rolnicy chcą dostępu do nowoczesnych technologii, które mogą poprawić wydajność ich pracy. Precyzyjne maszyny, biotechnologia, biopestycydy – to wszystko może zrewolucjonizować branżę, ale dostęp do tych narzędzi jest wciąż mocno ograniczony. Rolnicy chcą, by unijna polityka i krajowe przepisy stały się bardziej przyjazne innowacjom.

Bez wsparcia dla technologii, rolnictwo staje się coraz mniej opłacalne, a przyszłość gospodarstw – niepewna.

Strach o przyszłość: młodsze pokolenie odchodzi

Najbardziej niepokojącym sygnałem jest to, że co piąty rolnik planuje zakończyć działalność w ciągu najbliższych pięciu lat. Z kolei 5% rolników chce zrezygnować z pracy na roli już w ciągu najbliższego roku! To zdecydowany alarm, że rolnictwo musi stać się bardziej opłacalne i atrakcyjne dla młodszych pokoleń. Większość rolników nie wierzy, że ich dzieci zdecydują się kontynuować tradycje rodzinne na wsi.

– Jeśli nie będzie zmian, rolnictwo straci przyszłość – podkreślają eksperci.

Potrzebne zmiany, a nie obietnice

Olivier de Matos, dyrektor generalny CropLife Europe, nie ma wątpliwości, że Unia Europejska musi przestać tylko obiecywać i zacząć działać. Rolnicy oczekują ograniczenia biurokracji, uczciwego podziału zysków oraz dostępu do nowoczesnych technologii. Tylko wtedy mogą liczyć na przyszłość w tej branży.

Czas na działanie!

Rolnicy w Polsce i w innych krajach UE jasno mówią: potrzebują zmian, które naprawdę poprawią ich sytuację. Zamiast obiecywania „lepszego jutra”, Europa musi wziąć odpowiedzialność za przyszłość rolnictwa, aby nie stracić tego, co udało się wypracować przez pokolenia.

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x