Właściciele gospodarstw, którzy utrzymują drób na własne potrzeby, mogą odetchnąć z ulgą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) ma obowiązek ich rejestracji u Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednakże, w przypadku osób, które przeznaczają jaja czy mięso pochodzące z własnego drobiu na własne potrzeby, odstępstwo od tego obowiązku jest możliwe.
Nie ma ryzyka, nie ma potrzeby rejestracji
Podstawą prawną dla takiej zmiany jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia oraz Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.
W ramach tych regulacji, każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe, w tym drób, ma obowiązek ich rejestracji. Niemniej jednak, państwa członkowskie mają możliwość zwolnienia z obowiązku rejestracji niektórych podmiotów, które stwarzają nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Trwają prace legislacyjne, by zlikwidować niepotrzebną administrację
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby umożliwić stosowanie takiego odstępstwa na gruncie krajowym. Jednocześnie, w zaleceniu dla osób, które utrzymują drobiu na własne potrzeby, MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu, do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów.
źródło:MRIRW
Nie ma komentarzy bo ludziom brak słów gdziey zyjemy?
Tylko patrzec jak na każdej łechtaczce przyczepią licznik