środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Zakazy hodowli i zapowiedź protestu

spot_img

Na początku tygodnia w Warszawie obradował Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych. Podczas posiedzenia omawiano plany pracy na 2020 rok. W bieżącym roku parlamentarzyści i współpracujące z nimi organizacje ekologiczne, skupią się na trzech zasadniczych kwestiach: zakazu hodowli zwierząt na futra, zakazu hodowli klatkowej i zakazu sprzedaży żywych karpi.

 

Najpierw zakaz hodowli na futra 

Priorytetem jednak będzie projekt ustawy dotyczący zakazu hodowli zwierząt na futra. Jego autorką jest Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Anita Sowińska z ugrupowania „Wiosna Roberta Biedronia”.
W omawianym przypadku, istotną kwestią jest to, że projekt przewiduje tylko i wyłącznie 2 letnie (a nie jak kiedyś proponowano 8 a nawet 10 letnie – przyp. aut.), vacatio legis na zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a także możliwość hodowli królików.

 

Zakaz hodowli w klatkach

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych zastanawiano się również nad kwestią dotyczącą wyboru gatunku zwierząt objętych postulowanym zakazem hodowli zwierząt w klatkach. Szczególnie, że w opinii dyskutantów, szanse na wprowadzenie całkowitego zakazu tego rodzaju hodowli dla wszystkich zwierząt są raczej niewielkie.
Dodajmy, że analogiczny projekt, obejmujący zakazy dla rolników, przygotowuje Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyna Maria Piekarska z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, w najbliższym czasie ma też dojść do spotkania w tej sprawie.

 

Zapowiedź protestu!

Podczas wczorajszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych wyrażano również oburzenie inicjatywą Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskie Jarosława Sachajki z ramienia ugrupowania Kukiz’15, który postuluje odebranie organizacjom pro-zwierzęcym prawa do odbierania zwierząt wymagających pomocy. W związku z tym zapowiedziano tłumne przybycie na piątkowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
W grę wchodzi nawet blokada prac tego gremium.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: Sejm RP, PAP

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników