piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Zakaz zjeżdżania kombajnami uchylony? Znamy odpowiedź Powiatowej Lekarz Weterynarii!

Ożywioną dyskusję i wiele komentarzy rolników m.in. na naszym profilu FB, wywołał opisany przez nas temat zakazu zjeżdżania maszyn rolniczych z pól do gospodarstw, w związku z wystąpieniem ognisk ASF w gospodarstwach rolnych na terenie gmin: Czerwieńsk i Sulechów w województwie lubuskim.

Przypomnijmy, że tego rodzaju zalecenie wydała Powiatowa Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze lek. wet. Natalia Wojniusz, a informacja o tym do niedawna widniała min. na stronie  internetowej gminy Czerwieńsk.

Rolnicy bali się o kombajny

Niepokój rolników dotyczył przede wszystkim kwestii: w jaki sposób bezpiecznie, szczególnie nocą, przechowywać kombajny i inny niezbędny, a często cenny sprzęt rolniczy. Szczególnie teraz podczas żniw.
Natomiast komentujący sprawę na naszym redakcyjnym profilu w portalu FB, przedstawiciele środowisk rolniczych, w ironiczny sposób prześcigali się m.in. w pomysłach w jaki sposób to urzędnicy mogliby pilnować rolniczego sprzętu w nocy, skoro wydali tak kontrowersyjną decyzję.

Jak pilnować sprzętu w nocy?

Jednak ze względu na to, że sprawa jest poważna i mogłaby mocno rzutować na kondycję finansową rolników, których zalecenie miało dotyczyć, skierowaliśmy do Powiatowej Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze lek. wet. Natalii Wojniusz następujące pytania:

 – W jaki sposób rolnicy mogą, zgodnie z zaleceniami służb weterynaryjnych, bezpiecznie przechowywać kombajny w przerwach pomiędzy pracami, a szczególnie nocą?
– Co grozi rolnikom, którzy z przyczyn niezależnych, nie mogą dostosować się do zaleceń?

Powiatowa Lekarz wyjaśnia

W odpowiedzi, zielonogórska Powiatowa Lekarz Weterynarii wyjaśniła co następuje:

Chore dziki przebywające w lasach i na polach mogą stanowić źródło wirusa zawleczonego do gospodarstwa utrzymującego świnie m.in. przez maszyny rolnicze zjeżdżające z pól oraz osoby zbierające runo leśne. W związku z trwającymi pracami polowymi oraz związanym z tym przemieszczaniem się maszyn rolniczych […] pojawiła się konieczność zwrócenia uwagi na obowiązek przestrzegania zasad bioasekuracji”.

I cofa kontrowersyjne zalecenie

Lekarz Weterynarii Natalia Wojniusz poinformowała również, że zmianie i doprecyzowaniu uległa treść ogłoszenia w sprawie zagrożenia ASF na stronie Gminy Czerwieńsk.
I rzeczywiście, dziś (17 sierpnia br.), na tym portalu ukazało się ogłoszenie o następującej treści:
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz przypomina o bezwzględnym obowiązku stosowania zasad bioasekuracji również podczas zjeżdżania maszyn rolniczych z pól do gospodarstw.”

Odseparować sprzęt od zwierząt

Po naszej interwencji, okazało się więc, że nie ma żadnego zakazu, jednak bezwzględnie przestrzegać należy zasad bioasekuracji.
Dodajmy, że podczas naszej piątkowej telefonicznej rozmowy z Powiatową Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze, nasza rozmówczyni, w kontekście zachowania zasad bioasekuracji zalecała wyznaczanie w gospodarstwach specjalnych stref parkowania i składowania sprzętu używanego do prac polowych. Tak aby bezwzględnie zapobiec jego kontaktowi ze zwierzętami hodowlanymi i gospodarskimi.

Należy odkażać kombajny

Powiatowa Lekarz Weterynarii zalecała też stosowanie odkażania sprzętu, szczególnie w miejscach styku maszyn z polem i roślinnością, które mogły mieć kontakt np. z zainfekowanymi dzikami lub padliną.
Pytana o konkretne preparaty i metody odkażania, Powiatowa Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze odesłała zainteresowanych do strony internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii gdzie szczegółowo opisano metody bioasekuracji, łącznie ze spisem substancji możliwych do stosowania w opisanych przypadkach.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Powiatowa Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze
Foto: Pixabay
 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x